| lorenelorena99 a întrebat:

Ce se intampla daca imi da cineva block pe facebook? Dar daca ma raporteaza? Apropo persoana in cauza isi poate da seama in vreun fel ca am descarcat niste poze postate de el? Fundaa

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te blochează?
- Pierzi un dușman, fiindcă un amic nu te-ar (putea) bloca niciodată.
- nu-i mai vezi profilul, va fi ca și inexistent. Tu pentru el, el pentru tine. Iar dacă te-a etichetat în vreo postare de-a sa, aceasta va fi ștearsă automat din cronologia ta.
- Să te raporteze? Sub ce pretext? Ai încălcat politica sitelui, ai postat imagini indecente/nud etc? Dacă nu, orice raport din partea lui, va fi nesemnificativ, deci fără valoare.
Dacă ai fost raportată, poți verifica la Setări→ Panoul de asistență (Suport Dashboard). Acolo, vei primi și răspunsul în urma soluționării raportului. Dacă ți se aduc acuzații că ai postat imagini care au încălcat regulamentul, vei fi penalizată, un timp, nu știu exact cât... Adică, nu vei mai putea posta imagini. Pentru limbaj vulgar/inadecvat pe chat, ți se va stopa dreptul de a mai conversa, o perioadă de timp, nu definitiv. Și așa mai departe, deci depinde pentru ce ești raportat(ă)
- nu va putea afla niciodată că i-ai descărcat imagini din cronologia lui, decât dacă sunt imaginile lui personale, iar tu te fălești cu ele pe la amicii voștri comuni. Doar în felul acesta, adică să te trădezi singur(ă).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te blocheaza cineva pe facebook nu ii vei mai putea vizualiza profilul, sa ii urmaresti postarile, chiar iti va disparea din cronologie daca este etichetat in fotografiile tale. Si bineinteles ca nu are cum sa isi dea seama daca descarci poze postate de el...Am impresia ca daca te raporteaza vei primi o atentionare.

| OoOAlexandruOoO a răspuns:

Daca te blocheaza nu ii mai vezi profilul
, daca te raporteaza stai calm daca nu primesti raporturi in masa adica sa primesti de la multi oameni nu patesti nimic..cat despre poze nu are de unde sa stie.

| madamme a răspuns:

Daca esti blocat nu ii mai poti vedea profilul, nu ii mai poti trimite mesaje. Nu are de unde sa stie daca i-ai descarcat vreo poza sau de cate ori i-ai vizionat profilul inainte de a te bloca.