| Andrei007007 a întrebat:

Ce se intampla daca pun la un laptop un procesor mai bun decat placa video, ci anume sa schimb un procesor de tip i3 in i7, o sa se intample ceva anume? Adica sa nu se arda anumite componente, intreb doar, nu am testat deocamdata nimic. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand: majoritatea laptopurilor (peste 90%) au procesoarele lipite pe placa de baza. Ca sa le dezlipesti iti trebuie scule speciale. Trebuie sa-l trimiti in service.
In al doilea rand procesoarele au un anumit socket (o dispunere a picioruselor si afunctiilor) si nu se potriveste orice. Mai mult, s-ar putea ca placa de baza sa nu suporte procesoare mai noi ea avand un anumit FSB (Front Side Bus), adica o frecventa maxima de transport a datelor.
Si inca ceva, s-ar putea ca placa ta video sa fie integrata in procesor. Daca spuneai marca si modelul te ajutam concret.

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Stiu ca au un anumit socket, uite, eu am un Intel i3-2330m cu 2. 20GHz. si foloseste socket g2, am gasit un procesor la fel cu 4 nuclee si cu 2, 3GHz i7-3610QE tot cu socket g2, insa problema este ca nu ma pricep la placa video, nu stiu cum este la mine, ori integrata adica in procesor ori dedicata adica lipita separata, nu ma pricep atat de bine la laptop-uri, eu vad ca scrie la specificatii HD Graphics Family, si de asta intreb daca pot face un update la procesor, sa cumpar acel procesor i7.

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Procesorul tau suporta socketurile FCBGA1023, PPGA988 nu G2. Uite aici: https://intel.ly/2juYCFP Vezi unde scrie Package Specifications.
i7 de care zici are socket FCPGA988: https://intel.ly/2FMKFvA
Deci nu se potrivesc. De unde ai gasit G2 nu stiu!
Procesorealea astea au placi video integrate. Al tau are
Intel® HD Graphics 3000 care are 1, 1 Ghz si i7 are Intel® HD Graphics 4000 care are doar 1, 0 Ghz. Deci placa video este mai proasta. Asa ca nu se poate pune pentru ca nu se potriveste socketul.

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Ti-am spus, ca nu ma pricep, eu ma uitam la pinii aia i-am numarat si sunt 36 de pini, am numarata si la procesorul i7 si sunt tot 36 de pini, credeam ca se potriveste perfect.

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Care-i denumirea si modelul laptopului?

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Modelul este np300e5z

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu mi-ai raspuns complet. Denumirea completa este ceva de genul: Samsung NP300E5Z-S04RO dar ultima parte (aia cu S04RO) poate fi altfel.

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Deci, scrie asa, Samsung NP300E5Z 300E

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Imi pare rau! Nu-i gasesc placa de baza. Ce am gasit eu sunt cu i5 si nu pot fi sigur ca-i aceeasi placa de baza. Vad ca sunt facute pentru Pakistan!

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Pai ti-am zis, ca arata exact ca asta: https://www.aliexpress.com/......8307.html, nu e nimic diferit, insa eu as vrea sa-i imbunatatesc procesorul si sa-i mai pun niste ram, insa la procesor as vrea sa aiba 4 sau 8 nuclee(stiu ca e prea mult si nu stiu daca se gaseste) si ceva ghz, undeva pe la 2, 4 - 3 cam asa ceva.

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Am gasit placa de baza dar nu gasesc caracteristicile. Ti-am dat mai sus o lista de procesoare compatibile. Cauta pe acolo denumiri si caracteristici si vezi unde le gasesti.

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Ok, multumesc frumos pentru toate informatiile!

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Multumesc si eu pentru apreciere! Sa fii sanatos!

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Inca o intrebare daca imi permiti, as putea sa schimb acel tip de socket de la procesor stiu ca ai zis ca-mi trebuie unelte speciale insa doar intreb daca ar putea sa mearga pe placa mea de baza.

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Inteleg ca ai vrea sa pui un socket mai modern? Nu se poate! Doar cu tot, cu placa de baza, se poate. Asemenea operatie nu se poate face deoarece piciorusele au fiecare functia lor. Aia inseamna sa schimbi traseele placii de baza. Ori placa de baza este facuta din fabrica cu anumite trasee (se numesc magistrale). Alea nu se pot modifica.

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite aici lista cu procesoare suportate de socketul tau (dar nu stiu daca le suporta si placa de baza): http://bit.ly/2FMAl6W

| Andrei007007 explică (pentru Salontanul):

Da, placa de baza nu stiu ce model este intrucat nu am vazut, insa cu urmatoarea ocazie dupa ce-l desfac o sa ma uit sa vad cat suporta. Multumesc oricum. Insa inca o intrebare, procesorul meu are integrata placa video sau nu?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei007007):

Pai nu ti-am raspuns mai sus? Nu citesti ce scriu? Ambele au placi video integrate.

| relian a răspuns:

Nu cred ca merge i7, merge doara i5 generatia a 2a numa.Procesoarele astea i is la nu stiu a cata generatie deja, stai sa ma uit la Intel siti zic.Ok ma uitai au ajuns la a 8a generatie de procesoare i9, i7, i5 si i3 :)) deci tu la raia ta ai proceosr de generatia a 2 a, deci ce anume doresti sa pui? Vrei sa pui motor de r acheta pe o dacie 1100?:)) e bun, merge struna.Laptopul ce il ai atat poate, atat sau facut cu proceozr i3 si i5 generatia a 2a, deci nu merge alt procesor, doar ce am spus i5 maxim, dar tot de generatia a 2a.Aia e tot ce poti face.Nu stiu daca te ajuta chestia asta cu ceva, nici nu vad cine se baga la asa ceva sa iti lipeasca tie alt procesor la raia ce o ai.Nu se mai merita, deja sunt laptopuri cu generatia a 8a.Ce poti sa faci este sa cauti si sa cumperi un procesor i5 generatia a 2a daca gasesti pe undeva, desi nu vande nimeni asa ceva.Ma refer la procesoare de laptop nu vinde nimeni, poate doar daca ai firma si cumperi direct de la intel.In general procesoarele de laptop le au cei care asambleaza laptopuri, iar atunci cand dai comenada, poti sa faci sta poti sa alegi ce procesor vrei, adica cat suporta acel laptop.
Ca sa iti faci idee cum sta treaba trebuie sa intri la ei pe sitele lor.com de ex in cazul tau www.samsung.com acolo alegi un laptop,apoi poti sa customize,adica sa alegi tu ce procesor,ce placa video,memorie,hard etc doresti.Dar nu le spui tu ca vrei X procesor,au ei acolo doar cateva proceosoare, de la ei trebuie sa alegi, pentru ca acel laptop suporta numa anumite proceosoare, deci ei te lasa sa alegi doara din ce ei iti ofera, alegi doar ce au ei in lista.

Cam asa sta situatia cu oricare calculator indif ca e laptop ca e desktop, nu poti pune tu asa orice.La laptopuri alegi de pe sitele lor ce au iar ei iti asambleaza ce ai ales, apoi iti trimit acasa calculatorul, sau la un magazin anume.
Eu asa am facut mereu, folosesc sau am folosit laptop si All in One dar de regula ei au la vanzare asa mai slabute, eu am ales ce e in lista lor in top si acu stau bine, calc meu functioneaza struna.O sa il folosesc inca vreo 7 ani ca popa.Cand am dat comanda am ales procesoru cel mai mare cel aveau si functiona cu calculatoru respectiv, placa video la fel.Restu memorie si hard am lasat ce aveau mai mic, astea le-am schimbat eu asa pe parcurs.Bine sunt laptopuri acum mai noi care au si memoria si hardu lipite, deci nu le poti schimba tu acasa.
Treb sa stii exact cum este asamblat acel calculator si sa dai comanda pentru piesele lipite.
Astea noi laptopuri si All in One noi asa vin acu cu toate lipite.
Intrebi ce se intampla daca pui I7? Nu va functiona aia se intampla.Dai cu banii pe proceosru ala aiurea, arunci cu banii.
Bine nu stiu cum mai sta treaba cu calculatoarele cu wind pe ele, eu de cativa ani am trecut la Apple, nu mai sunt curios de calc cu wind pe ele. Apple e Apple stiu ce face, acum stiu diferenta dintre Apple si cele cu wind.Am avut calc ani buni din astea cu wind, apoi de vreo 2-4 ani folosesc num Apple si sincer nu mai sunt curios de wind indiferent ce sar intimpla.De la wind 8 am trecut la Apple.

Multi spun platesti firma :)) total gresit, nici nu iti imaginezi cum ruleaza un Apple, dupa cum ziceam sa nu aud de wind ca imi vine rau.Nu mai stai vai am luat virus, vai trebuie sa cumpar wind ca aparu altul nou. Apple orice sistem nou aparut e free.
Ok scuze ca am luat-o si pe lagna subiect.

| Andrei007007 explică (pentru relian):

Multumesc frumos de raspuns big grin