| anonim_4396 a întrebat:

Ce sistem e mai bun Windows Vista sau Windows XP?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Indiferent de sistemul pe care il ai. XP-ul iti da mai putine dureri de cap!

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de preferinte... dar... din cate stiu multi au renuntat la vista in favoarea Xp-ului... Avantajul la vista este ca are toate driverele incorporate... dar xp-ul e de mai mult timp si mult mai bine "aranjat" (nu are atatea bag-uri...). Din alta ordine de idei vista ocupa mult spatiu si consuma multe resurse (ram)... In functie de ce computer ai poti opta pentru unul dintre ele. sau le poti instala pe amandoua si vezi care iti place mai mult.

assiris
| assiris a răspuns:

XP. Personal prefer Mandriva Xtreme

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cum a spus si kittyalexandra...depinde de capacitatile computerului tau.Eu am Vista de 1 an si merge foarte bine, cand sunt probleme le ''diagnosticheaza''singur si le repara tot singur. Daca ai un computer mai slab poti opta pentru XP care este mai usurel si mai bine organizat decat Vista.Eu am avut si XP si este un sistem de op.foarte bun.Acum...asta depinde de computerul si optiunea ta.

| viorel2c a răspuns:

Vista a fost un esec si pentru Microsoft.Intre timp XP-ul a ajuns la service pack 3 si bate de departe Vista. A aparut in schimb versiuni beta de Windows 7, poate o fi asta mai bun

| videoblog a răspuns:

Xp, cu sp 3. la vista mai e de indreptat.

| tttitooorp a răspuns:

Vista e mai bun! trebuie sa ai un calculator bun pentru windows vista (minimum: 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor; 1 GB of system memory; 128 MB of graphics memory )

| piticu21 a răspuns:

Depinde de sistemul pe care il ai, cu cat e mai bun cu atat e mai bun vista happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca asta este calculator bun la 1 gb ram si 128 video si 1ghz pe procesor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, intr-adevar XP-ul e cu mult mai simplu de folosit, si este ma mult pentru useri obisnuiti cit si profesionisti, dar VISTA e putin mai complicat si are o interfata mult mai moderna, si se foloseste mult pentru afaceri, parerea mea happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Xp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Windows vista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In actualitate, Windows Vista este sistemul cel mai sigur fabricat. Uneori este mai greu de utilizat, dar din multe motive, putem spune ca este mai bun.In timp ce in XP s-au gasit 8 greseli, in Windows Vista 2.