| Sebastian_Seby_1996_QYr8 a întrebat:

Salut, stie cineva ce pot face ca sa am netul mai bun deoarece imi arata asta cand incerc sa folosesc Geforce Now?
Si am net de 500 mbps si Router Wireless D-LINK AC1200 DIR-842, Dual-Band 300 + 867 Mbps, WAN, LAN, negru.
Si nu stiu de ce tot imi merge foarte greu netul si mai ales la Geforce Now imi arata asa.
https://imgur.com/a/MGgoRIr

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Vezi ce provider de net ai, incearca sa utilizezi un proxy daca asta te-ajuta, vezi sa ai conexiunea prin fir, versiuni diverse de firmware la router, un cablu rj45 cu o categorie cat mai buna. Dezactiveaza firewall sau da-i permisiuni traficului respectiv. Incearca fel si fel de tips & tricks: https://www.youtube.com/watch?v=ABf2KnSgfWY&t=21s daca nimic nu te ajuta, poti maxim sa incerci versiuni diferite de drivere de internet, un ssd sa se miste mai ok, o reinstalare de windows. Daca nici asta...alt provider de internet. problema poate fi si de la Geforce, dar, cu o probabilitate mai mica.

Bula
| Bula a răspuns:

"Net de 500 mbps" nu inseamna ca iti va fi traficul de net de 500 Mbps, ci inseamna ca atat este LIMITA MAXIMA cu care iti permite furnizorul de internet traficul.
Este ca si cum ai avea o masina cu limita maxima de viteza la 300 Km/ora, dar drumul fiind plin de gropi si circulatia aglomerata, viteza reala al masinii este abia de 20 Km/ora.

Mai trebuie sa stii ca, nu oricare site /server de pe internet functioneaza cu viteza identica. Un sistem mare de servere cum este Youtube poate fi accesat de zeci- sau chiar sute de mii de vizitatori in acelasi timp, dar un server mic, facut pe un "amarat" de PC se poate bloca daca 5-10 persoane vor sa se uite pe un film de pe el, in acelasi timp.

Exista unele site-uri cu care poti verifica viteza internetului, dar aceasta viteza este limitata inclusiv de calculatorul rau si de pe TOATE dispozitivele de pe traseul pana la server!
Iar viteza rezultata va fi data de viteza celui mai "slab" dispozitiv de pe intreaga linie (veriga ceea mai slaba din lant).

Aici poti masura viteza internetului spre diferite servere de masurare cunoscute din lume:
https://www.speedtest.net
Mai sunt si alte site-uri de masurare, dar fiecare iti va indica valori diferite si in ore diferite.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

500MBPS inseamna viteza maxima, nu cat ai.Prin wireless iti va merge internetul mai prost decat prin cablu.Incearca prin cablu(Eu prin wireless prind 40-50mbps download si cam la fel si upload, prin cablu prind peste 150).