| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt widget-urile? Sunt doar pe telefon/tableta sau si pe pc/laptop?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Widget (software) este o componentă software, care încapsulează o anumită funcţionalitate sau care oferă o metodă de interfaţare cu un sistem informatic, concepută pentru a fi integrată uşor într-o interfaţă grafică şi a extinde functionalităţile interfeţei respective. Un widget trebuie să fie usor de incorporat şi să extindă funcţionalitatea interfeţei ţintă."
sursa: http://www.vadmin.ro/definitii

Exista si pentru pc si laptop

Un widget este si aplicatia ce iti arata starea vremii pe desktop sau rezultatele sportive in timp real.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

La pc/laptop am cautat pe net si imi arata doar gadget, nu si widget, care e diferenta intre widget si gadget?

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

?

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Widget e un soft (program, aplicatie), iar gadget se foloseste de cele mai multe ori pentru a desemna un dispozitiv fizic. Telefonul, tableta, precum si alte dispozitive inovative pe care le putem conecta la pc/laptop pot fi denumite si "gadget"-uri.
Desi "gadget" e definit de unii tot ca o aplicatie, aceasta abordare se refara la faptul ca dispozitivele fizice folosesc aplicatii specifice, proprii, pentru a functiona (cum sunt sistemele de operare)
Se spune ca widget-ul il putem implementa in orice program sau browser, pe cand "gadget"-ul (ca aplicatie) e program destinat unui anumit tip de dispozitiv.

Ce fel de widget te intereseaza?

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Niciun fel, ma interesa sa stiu ce e acela un widget pentru ca tot vedeam..si-am veut sa ma interesez sa stiu si eu ce e acesta