| Dontforgettosmile a întrebat:

Ce tot are laptopul? Are windows 10 instalat curat de mai puțin de o lună. Nu am facut decat sa instalez strictul necesar (chrome, pachetul office, itunes și 2-3 aplicatii marunte ce le avea si inainte de widows 10) si nu facea asa. Recent am observat ca dupa 2-3 zile (il folosesc in fiecare zi) tot vad ca scade memoria cu cate un GB. De la 111 a ajuns la 108 si nu da semne ca ar inceta sa mai tot scada. De cand am observat nu am mai instalat nimic, nici update-uri nu si-a dat, nimic. De ce tot scade? Ce are putea sa ii manance memoria incet incet? Niciodata nu a facut asa, desi e adevarat, avea windows 8 pe el.

14 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://support.microsoft.com/en-us/help/4026616/windows-10-disk-cleanup

Ti-a indicat deja BlackFire2E455845 ce e de facut.
La mine ajunsese odata la 80GB fisierul temporar.

Ciudat, eu mi-am blocat update-urile, si inca functioneaza, dar posibil sa aiba dreptate si el.
La mine pornesc doar daca le pornesc eu. (functioneaza doar in versiunea Pro, in Home merge doar cu anumite trickuri)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Optional, poti dezactiva functia de backup.
Si aceasta mananca spatiu treptat.

| Ineys a răspuns:

Poate ai un virus ceva pe el. Ai antivirus?
Poate isi face back-up. Mai lasa-l asa 2-3 zile si vezi cat iti mananca.

Foloseste Disk Cleanup: Click dreapta pe partitie -> Proprietati -> Disk Cleanup -> Clean up system files.

| Dontforgettosmile explică (pentru Ineys):

Am uitat sa mentionez da, am antivirus pe el. a fost printre primele lucruri ce le-am instalat.

| Ineys a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Https://www.jam-software.com/treesize_free/

Foloseste TreeSize. Este un software care iti va arata toate fisierele de pe PC-ul tau sortate descrescator in functie de spatiul pe care-l ocupa. Asta e cea mai simpla modalitate sa vezi ce se intampla, pentru ca degeaba cureti daca nu stii ce cureti si revine la loc.

Intra la setari - > Updates and Security si dai un check updates. Daca-ti gaseste ceva lasa-l sa le faca sa termine cu tot, pentru ca altfel tu tot ingreunezi procesul asta si se tot lungeste, apoi fa cum ti-am zis, intra si dai Disk Cleanup la fisierele de system.

Alta posibilitate ar fi driverele. De fiecare data cand instalezi un driver, Windows 10 il stocheaza undeva in C si nu-l sterge, chiar daca ai instalat o versiune mai noua si nu-ti mai trebuie.
Acel folder mie a ajuns sa-mi ocupe si 40 de GB.

Spune-mi ce iti ocupa cel mai mult in TreeSize, sau mai bine pune o poza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Si daca sunt multe si mici ca la updates?

| Dontforgettosmile explică (pentru Ineys):

Am intrat la actualizare si securitate si a gasit niste update-uri, le-a rezolvat in 2 minute si acum am recuperat 1 GB, acum are 109 si zice ca e la zi.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre ce vorbesti? Windows-ul nu tine fisiere mici degeaba. Tocmai de aia i-am zis sa vada ce fisiere ii ocupa spatiul. Poate unele chiar sunt necesare si degeaba curata el pe acolo ca software-urile astea de "curatare" nu se ating de fisierele alea.

Mie CCleaner-ul imi curata maxim 500 de MB odata pe luna.

| Ineys a răspuns (pentru Dontforgettosmile):

Ai folosit si CCleaner asa cum a zis colegul de mai sus sau Disk Cleanup de la windows?

Daca nu, incearca una dintre ele si spune-ne daca s-a mai golit ceva.

Acum tot ce avem de facut este sa vedem daca mai dispare spatiu asa de nicaieri. Totusi instaleaza si TreeSize ala si uita-te putin prin el, pe mine m-a ajutat sa sterg multe chestii nefolositoare avand in vedere ca si pentru mine spatiul e vital ( am doar un SSD de 240 ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ineys):

Am vazut eu un security update care avea 2k fisiere mai mici decat 10kb fiecare. Asta pentru a stoca hashuri care verifica integritatea altor fisiere din update. Ai face bine sa te uiti ce descarca si ce instaleaza. Nu-s inutile, dar NTFS aloca 4kb pentru fiecare fisier si in final ocupa o gramada spatiu.

| Dontforgettosmile explică (pentru Ineys):

Am folosit disk cleanup, mi-a curatat putin peste 200 mb. Apoi am instalat ccleaner si l-am folosit si mi-a curatat 704 mb. Acum a ajuns la 110. Am vrut sa incerc si treesize ala dar nu-mi intra pe site-ul lor, zice ca e problema cu conexiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 10 colecteaza date si face actualizari pe fundal.
Daca nu reuseste sa trimita/instaleze tot, le stocheaza temporar pe hard. Din pacate, in ultima versiune nu mai merg trucurile de dezactivat actualizarile si telemetry.
https://support.microsoft.com/en-us/help/4026616/windows-10-disk-cleanup
De asemenea, recomand CCleaner deoarece daca faci mult browsing, Chrome salveaza bucati din paginile web local ca sa se incarce mai repede. Daca intri pe 30+ site-uri zilnic, poate manca si 1gb pe saptamana acest cache.

| Csander a răspuns:

Cei de la Microsoft au o gramada de updates care iti pun calculatorul sa scaneze ceea ce tu folosesti si cauti, non-stop. E posibil ca acele date sa se tot stocheze undeva, ceea ce iti umple spatiul de pe HDD, cat o sa ti-l si ingreuneze cu timpul.
De altfel, daca ai un Windows pirat, e posibil ca acesta sa aiba probleme chiar de cand l-ai instalat.

| Dontforgettosmile explică:

Aa si am uitat sa zic. Acum aproape 2 saptamani si-a dat update la cea mai recenta versiune de windows 10 si de atunci a inceput sa tot scada. Are legatura?