| Crs_Cristiana_1999 a întrebat:

Ce trebuie sa fac cand imi iau un laptop nou fara windows? Sa cumpar windows sau sa folosesc unul "hack-uit"? Si driverele? Dau funda ^.^

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai mesaj

| RAY a răspuns:

Raspunsul tau incalca regulamentul TPU

| gelu1970 a răspuns:

Ii instalezi un windows licentiat sau nu in functie de cat iti permite buzunarul.

| flixbuster a răspuns:

Off-topic

Pentru cultura IT generala a tuturor: Windows este doar unul din sistemele de operare existente la fel cum Office este doar unul dintre programele de birou existente la fel cum Internet Explorer este doar unul dintre navigatoarele de Internet existente.

Daca doriti: Toyota este doar una dintre firmele care fac masini la fel cum Kawasaki este doar una dintre firmele care fac motociclete la fel cum Samsung este doar una dintre firmele care fac telefoane.

On-topic

Cand iti iei un laptop nou fara Windows (calculatoarele pot veni cu sau fara sistem de operare pre-instalat) te hotarasti mai intai ce vrei sa faci cu calculatorul. Daca nu ai nevoie de Windows poti folosi de exemplu Linux. Daca ai nevoie de Windows, cel mai bine il cumperi. Daca ai nevoie de Office, cel mai bine il cumperi si pe acela (atentie la diferentele dintre Office tip abonament anual si Office licenta perpetua). Daca nu ai bani sa cumperi Windows si Office (si nu poti folosi Linux) te descurci cum poti. Daca nu te poti descurca si esti din Bucuresti te pot ajuta daca vrei.

| Crs_Cristiana_1999 explică (pentru flixbuster):

De ce e mai bine sa le cumperi?

| flixbuster a răspuns (pentru Crs_Cristiana_1999):

Este bine sa le cumperi din doua motive:
- cel strict tehnic: ai un produs original la care beneficiezi de toate drepturile legale ale unui client, respectiv suport tehnic de la producator. Daca ai probleme poti suna inclusiv direct la Microsoft. Primesti corect si cinstit toate actualizarile, nu te trezesti ca ti se dezactiveaza produsul cand ai nevoie mai mare de el (citeste chiar pe aici pe TPU sa vezi chestii de genul "am facut un proiect si nu mai merge Word si trebuie sa mai fac doua proiecte, ajutooooor!").
- cel moral: niste oameni au muncit pentru a crea acel produs si merita sa fie platiti. Presupun ca nimanui nu i-ar placea sa munceasca si sa vina cineva sa-i fure munca pe degeaba (fara ca el sa fie platit).

Sa spunem ca morala nu te prea intereseaza, no problem, nu suntem aici la judecata (morala).
Ramane aspectul tehnic: la un produs furat (asta este esential un Windows sau Office piratat) nu ai garantie. Imagineaza-ti ca niste baieti la colt de strada iti dau un iPhone X furat. Incearca sa te duci cu el la garantie la service autorizat daca se strica, s-ar putea sa ai o surpriza cand iti vor cere factura.
Nu mai spun de cazul in care ai cumpara o masina furata si vine politia gramada peste tine cand te-ai duce cu ea intr-un service autorizat.
In cazul persoanelor fizice, nu vor veni trupele speciale sa te salte in miez de noapte pentru Windows fara licenta.
Ca persoana juridica insa, exista niste organisme legale care te pot vizita si daca nu esti in ordine cu licentele poti ajunge sa platesti amenzi mult mai mari decat daca ai fi cumparat licentele (si oricum vei cumpara si licentele).

In cazul produselor cu licenta, instalarea este simpla in sensul ca activarea se face pe Internet.
In cazul produselor furate, instalarea se complica pentru ca evident nu poti activa pe Internet si atunci exista tot felul de programe mai mult sau mai putin dubioase. Din pacate, chiar daca fac ce zic (uneori nici macar atat), mai fac si lucruri pe care nu le zic (respectiv te infecteaza cu diferite chestii neplacute). Bonus, cei care iti instaleaza astfel calculatorul sunt de obicei unii care au instalat si ei un Windows (furat, evident) si nu sunt in nici un caz specialisti. Cand vei avea probleme cu calculatorul s-ar putea sa crezi ca Windows sau Office sunt proaste (nu sunt, crede-ma). Pur si simplu un calculator este o masina a carui instalare si configurare (corecta, pentru a nu avea probleme) necesita multe cunostinte de specialitate.

M-am lungit. Ca sa concluzionez: le cumperi (macar) pentru ca sa-ti mearga bine calculatorul daca nu si pentru faptul ca asa este corect.

| Crs_Cristiana_1999 explică (pentru flixbuster):

Multumesc pentru raspunsul detaliat, apreciez.

| Arthiom a răspuns:

Cel mai indicat si mai legal este windows-ul original, versiune trial sau cumparata de la Microsoft... dar fiecare face cum considera.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cum adica laptop nou fara windows nu cred ca daca cumperi un laptop din magazin sa til dea fara windows

| Crs_Cristiana_1999 explică (pentru BostanDaniel1974):

Ba da, unele vin fara windows

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru Crs_Cristiana_1999):

Si daca vin fara windows ce e de facut? Instaleazati un windows