| Coporan123 a întrebat:

Ce trebuie sa fac cand cumpar un Pc/Laptop nou nout din magazin?
Adica doar trebuie sa ii instalez doar sistemul de operare + driverele si programele necesare?
Sau mai trebuie facut ceva inainte?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Da SO-ul e sistemul de operare.
Formatarea o faci bineinteles din BIOS.
HDD sau SSD sunt aproximativ acelasi lucru dar tehnologia e alta.
O formatare a unui sistem nou nu face decat sa pregateasca device-ul pentru functia pe care o doresti. Poti face mai multe partitii, hai sa zicem pe HDD, in afara de cele doua enumerate (C si D)sau poti lasa una singura dar nu e recomandat!
Poti face C/D/E/F(asta depinde de marimea HDD si cam ce vrei sa faci) si sa lasi H pentru device-urile exterioare(stick/HDD portabil/telefon)

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Depinde daca-l cumperi sau nu cu Windows 7 preinstalat (laptop).
- Verifica sa-ti dea CD-ul de instalare
al placii de baza. (are toate driverele pe el si trebuie instalate, chiar daca Windows 7 le are. Ele sunt specifice placii de baza.)
- Daca laptopul are W7, trebuie sa-ti de-a si DVD-ul cu sistem, daca ai licenta.(la unele nu-ti da, licenta e trecuta pe spatele laptopului), dar la PC daca are W7, ceri si DVD-ul cu Windows. PC-urile nu vin cu placa video (cel putin unele), decat cu cea integrata. Deci practic instalezi numai Windows si programele necesare.

| stlucian a răspuns:

Unele au SO-ul instalat+drive-rele, altele vin goale si te lasa pe tina sa alegi SO-ul favorit/dorit.
Daca vine gol o formatare a HDD/SSD(depinde dar SSD e relativ mai nou introdus) e necesara formatare

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Formatare si partitionare a HDD-ului(de obicei C si D unde pui in C, SO-ul si lasi D-ul pentru aplicatiile/fisierele tale(jocuri/poze/filme/documente...)

| Coporan123 explică (pentru stlucian):

So-ul este sistemul de operare presupunand?
Si cum formatez? din Bios sau? Si daca are HDD sau SSD pe care e bine sa il formatez?

| Coporan123 explică (pentru stlucian):

Deci cand instalez Windows-ul stiu sa fac partitiile si mai stiu ca daca instalezi prima data un windows cand treci la partea cu facutul partiilor dai pe prima sau a doua optiune de fast format daca instalezi windowsul pentru prima data.

| Coporan123 explică (pentru stlucian):

Dar pot face formatarea HDD-ului si cand instalez windowsul? stiu ca si atunci poti face.

| stlucian a răspuns (pentru Coporan123):

Da dar fara partitia unde se duce Win! Un lucru in plus pentru procesor/HDD! Recomand instalarea SO-ului unde doresti (C) si apoi formatarea celorlalte partitii(daca este cazul)
O sa sune urat si nu cred ca vrei ca HDD-ul tau sa se "duca"repede!
O fortare in plus la instalare nu e recomandata! Atat HDD_ului cat si procesorului!
Nu cunosti nimic(temp/ram/video/sunet) decat cand un sistem curat porneste rot/min pe cooler-e.

| stlucian a răspuns (pentru Coporan123):

Da SO-ul e sistemul de operare.
Formatarea o faci bineinteles din BIOS.
HDD sau SSD sunt aproximativ acelasi lucru dar tehnologia e alta.
O formatare a unui sistem nou nu face decat sa pregateasca device-ul pentru functia pe care o doresti. Poti face mai multe partitii, hai sa zicem pe HDD, in afara de cele doua enumerate (C si D)sau poti lasa una singura dar nu e recomandat!
Poti face C/D/E/F(asta depinde de marimea HDD si cam ce vrei sa faci) si sa lasi H pentru device-urile exterioare(stick/HDD portabil/telefon)

| catagame a răspuns:

Deci cand iei pc sau laptop iti dau drivere complete sau necomplete daca nu iti dau toate driverele le iei de pe net si apoi prima data trebuie instalat windowsul. Dar daca dai 40 sau nu stiu cat iti instaleaza ei windowsul cu tot cu drivere dar cred ca la unele magazine dar mai bine cheama pe un specialist in pc ca sa iti instaleze windows si dirvere

| Xcristi_Cristy_1990 a răspuns:

Da...nimic mai mult!