| DoctorOtker22 a întrebat:

Ceau, am și eu o nelămurire acu câteva săptămâni pc-ul îmi făcea probleme și imediat ce îl aprindeam se făcea monitorul negru, verde sau eroare de la Windows cu albastru și nu mai funcționa, am incercat și cu alt monitor aceeași problema.Am pus întrebare pe site sa mai cer păreri și din ce am citit placa video ar fi trebuit schimbată.Dar surpriză l-am aprins din nou acu câteva zile totul mergea perfect a stat aprins mult și bine și nu avea nimic dar azi a început să aibă iar probleme acu stă aprins 2-3 ore merge totul perfect și după un timp se aude un bâzâit urât câteva secunde după care se face ecranul alb sau mai stiu cum și așa rămâne până îi dau restart și din nou se comportă normal un timp. Care să fie problema?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problemele trecute (daca si-a revenit calculatorul) se pare ca au fost cauzate de contact imperfect la placa video.
Rezolvarea: scoaterea placii video din socket si montarea inapoi corect, cu mare grija!

Daca manifestarea problemei actuale este asemanatoare cu ceea veche, atunci problema poate fi rezolvata prin re-asezarea placii video. Deci, cu asta trebuie inceput.

Problema actuala poate sa fie si din cauza de supraincalzire de procesor (pe placa de baza sau pe placa video). Daca este mult praf pe radiatorul (cooler-ul), atunci trebuie usor curatit (cu o pensula subtire, moale si cu grija mare).

| DoctorOtker22 explică (pentru Bula):

Era destul praf și am curăț cu aer comprimat și niște pensule pc-ul, am văzut că temperatura nu crește prea mult. Cred că trebuie demontată placa video și pusă iar, azi am stat pe PC a mers normal un timp după care s-a făcut ecranul galben cateva zeci de secunde s-a auzit câteva secunde un bârâit și după si-a revenit, deci cred că s-a mișcat cumva placa video

| DoctorOtker22 explică (pentru Bula):

Da, sigur cred că e mișcată dacă scot cablul de la placa video și îl pun din nou în PC își revine

| DoctorOtker22 explică (pentru Bula):

Și uneori îmi dă eroare asta:https://i.imgur.com/Lyj8BKV.jpg

| Bula a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Din textul de eroare nu se intelege nimic, daca lipseste jumatate din el. sad
Citeste mesajul si procedeaza in consecinta, asa cum scrie acolo!

Răspuns utilizator avertizat
| DonMoldo a răspuns:

Cred ca s-a setat o rezolutie mai mare decat poate afisa monitorul incearca sa dezinstalezi driverul video. Urmand a-l reinstala apoi dupa ce booteaza normal.