| Oricine15 a întrebat:

Ceva sfaturi? Pot sa-l cumpăr, e bun nu e?
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4466390/

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Este bun, se apropie de un laptop cu i7 7700HQ si GTX 1050 care costa in jur de 3500/4000.

| Andresso a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu, e peste clar, am laptopul respectiv de nou (cu 16 gb ram) acelasi procesor, aceeasi placa video si cu ssd si e jale cu el fata de un pc cu i5 4440 16 gb ram si un gtx 960(2gb) care e cam la fel ca un gtx 1050.

9 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Sursa este slaba, rx 570 consuma 225 wati ( peak power). Ar trebui sa mai pui ceva banuti de-oparte pentru o sursa mai buna.

| Oricine15 explică (pentru nicu991):

Ce sursa

| nicu991 a răspuns (pentru Oricine15):

Https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-650-80-plus-bronze-650w/
Mai pune la buget si ia una din asta. Sursa o poti refolosi si peste ani cand vei schimba alte componente in calculator sau iti vei face alta configuratie.
In functie de ce jocuri stii ca joci, poti renunta la unul din modulele de RAM, si banutii aia ii bagi in sursa.
Am vazut ca ai acolo si o tastatura de 60 lei. Poate reusesti si faci rost de la cineva caruia nu-i mai trebuie o tastatura si-un mouse mai simple iar banutii aia ii bagi in 2-3 ventilatoare de 120 mm pentru un airflow mai bun la carcasa aceea tinand cont ca mergi pe racirea stock a procesorului.

| nicu991 a răspuns (pentru Oricine15):

Pentru o performanta cu 10-15% mai slaba poti merge pe varianta Ryzen 3 3100, si-ti raman 200 lei pentru alte componente.

| Andresso a răspuns:

Nu-i lua rx 570, mai bine ia-ti 1660 cum au spus si ceilalti, sau un rx 5500xt de 8gb. Nu merita sa iei rx560-rx 580, nu recomand, am avut de a face cu ele la mai multe persoane la care am fost sa le tot "repar".

| CentyLox a răspuns:

Pai, el e bun pentru 1080p, duce aproape tot pe high ultra, daar poti ofta pentru o sursă 80+ bronze VS 550 de la corsair si te rog baga in el un ssd macar de 120gb pe care sa bagi windows-ul si programele, nu o sa regreti.

| vali5 a răspuns:

Da in loc de un procesor de generatia 2 poti sa iti ei unul de generata 3 chiar si un amd ryzen 3 3200g sau unele de genul sunt mai bune si o sa te ajute si trebuie sa iti schimbi placa video pentru ca nu este bine facuta si ajunge pana la 90 de grade mai bine iti ei un gtx 1650 superi sau un 1660 normal conteaza bugetul pe care il deti

| nicu991 a răspuns (pentru vali5):

Pai si eu tot un 1660 i-as fi recomandat, dar e cu mult mai scumpa decat rx 570-ul acela.
Cat despre r3 3200G, nu-si are rostul pentru ca e un procesor quad core cu grafica integrata fata de 2600 care are 6 nuclee 12 fire de executie iar grafica integrata din acel 3200g ar plati-o degeaba avand placa dedicata.