Întrebare recomandată | wasilika24 a întrebat:

Cine are panouri fotovoltaice sa raspunda : se merita sa achizitionezi asa ceva?

Răspuns Câştigător
| blandete a răspuns:

Te am ajutat?happy

12 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si ti s-a raspuns bine, nu se merita. Poate se merita daca iti cumperi celulele fotovoltaice si faci tu panoul...

| al3xander a răspuns:

Am lucrat in domeniu, sunt o fita. vara produc bine cand este soare insa cand este innorat produc mai putina energie, iarna nici numai zic. noaptea niciodata nu o sa fie soare deci productia este 0. in schimb turbinele eoliene sunt o alternativa mai buna, desigur sa fie amplasate si intr-un loc unde e vant pentru ca vant va fi indiferent ca e vara, iarna, inorat, zi sau noapte.
PS: dupa o durata de 20-30 de ani panourile solare se uzeaza de tot si reciclarea lor este foarte costisitoare

| Elena9328 a răspuns:

Nu vor merge ..parerea mea happy

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Ba se merita prea..., dar numai daca ai bani ca sunt extrem de scumpe.Incet,incet scoti banii pe ele, dar pana atunci rabziwinking! Ai nevoie de o suprafata mare daca vrei eficienta! Are preotul 2 la mine in comuna si vara merg foarte ok.

| wasilika24 explică (pentru Doctorfishadi):

Da iarna?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru wasilika24):

Iarna produc extrem de putina energie.Dar vara nu ai treaba.Produc cand este soare puternic, de aceea iarna le aduce o productivitate mica.

| blandete a răspuns (pentru wasilika24):

Da, se merita, in primul rand o buna parte din bani o plateste uniunea europeana o mica parte platesti tu ...am montat toata partea de vest a tari.

| wasilika24 explică (pentru blandete):

Imi poti da niste detalii ce ai in vedere ca uniunea europeana plateste o mare parte?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru wasilika24):

Da,cred ca si ei da ceva.Pentru ca faci o actiune de protejarea mediului.

| blandete a răspuns (pentru wasilika24):

Deci.cei din uniunea europeana trimit bani guvernului nostru, tu trebuie doar sa te interesezi unde iar dupa asta te programeaza la o data anume cand iti va veni echipa de montaj.

| blandete a răspuns:

Nu inteleg de ce m ai intrebi? ti am raspuns cu profesionalism happy sunt trei tipuri 1) doar pentru apa calda standard (adica ai apa calda toata vara din belsug iar cum se raceste afara si vine frigul inchizi robinetu si faci golirea prin robinetul de golire care se monteaza imediat dupa robinetul de trecere ) 2.cu 24 de fiole din sticla dar nu si pe caldura prevede o pompa de circulatie a, apei in plus.3) panou fotovoltaic asta este m ai coplex chiar si la montaj numai ca de data asta are un boiler echipat care se monteaza jos la parter cu un ansamblu de piese (celalalte 2 cu boilerul pe casa )

| Palexadrian1999 a răspuns:

Se merita daca vrei sa incepi o afacere cu ele.Adica sa ai o suprafata foarte mare si sa cumperi foarte multe panouri fotovoltaice. Daca vrei pentru incalzire proprie poti sa iti cumperi panouri solare