| danutmaria36 a întrebat:

Cine imi poate explica ce este Caldera dr-dos si de ce imi apare cand vreau sa instalez windowsul pe o unitate HP dx2300? va rog sa-mi spuneti si cum scap de ea ca sa pot instala windowsul? DAU FUNDA big grin, multumesc!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in BIOS si schimba la Boot pe CD/DVD ca fiind optiunea primara si apoi HDD/HDD zero (asta in cazul in care nu ai aceasta optiune deja setata) la unele calculatoare in functie de placa de baza se poate boot de pe CD prin apasarea tastei F12 (dupa restart bineinteles).
Pentru a intra in BIOS (restarteaza calculatorul) in functie de diferitele placi de baza se intra apasand una din tastele: Dell/Delete, F2 sau F10, in cazul in care nu esti sigur poti sa le apesi si pe toate o data.
Dupa ce ai setat DVD-ul ca fiind prima optiune de boot si ai iesit din BIOS vei fi intampinat de mesajul in care ti se spune sa apesi orice tasta pentru a continua pornirea (bootarea) de pe DVD, iar apoi incepe instalarea.

| danutmaria36 explică (pentru neluL):

Mersi mt!

| danutmaria36 explică (pentru neluL):

Pai da dar tot imi apare caldera aia si pana ajunge la "[DR-DOS]Asmug/" UNDE NU MAI STIU CE TRE' SA SCRIU IN CONTINUARE O INDICATIE

| neluL a răspuns (pentru danutmaria36):

In Caldera da comanda asta ->
X:\i386\winnt.exe
Inlocuiesti X: cu litera unitatii cd/dvd.
Daca nu stii care e aia, iei la rind: c:, d:, e:...
Asta e comanda de start setup. Alta nu mai este!
Daca tot nu merge, scoti HDD-ul din unitate si te duci la un prieten sa-l formatezi tot, eventual poti si install.
Sau chestia este ca trebuie sa rescrii MBR-ul MBR (Master Boot Record), faqci un CD bootabil cu fixul asta de aici http://www.tinyempire.com/notes/files/fixntldr.exe
Vezi aici detalii http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080516070056AADqeS0
Sau mai poti incerca cu CD-ul de Windows sa-i dai REPAIR, sa-l repari pe cel actual si apoi sa faci reinstall.

| beastboy84 a răspuns (pentru neluL):

Frate mie imi spune command or filename not recognized sad. am un dvd cu windows 7 pe care l-am facut cu nero. si imi apare chestia asta cu Caldera... si am citit ce i-ai zis Mariei si am incercat si C si D si E in loc de X dar imi zice acelasi lucru

| neluL a răspuns (pentru beastboy84):

Ai rezolvat?

| beastboy84 a răspuns (pentru neluL):

Da am facut alt Dvd cu windows happy nici in ziua de azi nu stiu unde am gresit...