| HighFlyer a întrebat:

Cine poate sa-mi explice mai amplu diferenta dintre o placa video integrata si dedicata pentru vreau sa-mi iau o unitate

Răspuns Câştigător
| iDplm a răspuns:

O placa video integrata este specifica unui terminal de tip Home/Office care este utilizat pentru sarcini simple si care nu necesita grafica ridicata (exemple: Microsoft Office:Word, PowerPoint, Excel etc.; utilizare internet medie...). O placa video dedicata este recomandata pentru un terminal de tip care utilizeaza la maximum grafica existenta: redare video 720p sau 1080p, lucru cu programe de editare grafica, gaming etc.

2 răspunsuri:
| CharlesCharmichael a răspuns:

Pai daca ai o placa video integrata memoria RAM iti va scadea pe cand daca ai o placa video dedicata nu iti va scadea memoria RAM si cu cat ai mai multa memorie RAM cu atat mai bine.Deci e mai bine sa ai placa video dedicata.

| RastaLover a răspuns:

Dezavantajul unei placi video integrate este ca foloseste memoria RAM (in regim "impartit" – shared) a sistemului drept memorie video. Chiar si asa in suficiente cazuri, o placa video integrata este recomandabila. Daca vrei sa o folosesti pentru jocuri o placa video dedicata e cea mai buna solutie.