| anonimmmmm a întrebat:

Cine se pricepe la calculatoare? Am un laptop si mai des il tin in priza adica acasa, dar vreau sa stiu, cum este mai bine, sa scot bateria din el cit timp il folosesc la priza? Si cind o scot sa fie incarcata sau descarcata complet? Si cind o sa am nevoie sa ma folosesc de el undeva unde nu voi avea priza cum sa procedez, sa folosesc bateria pina se descarca si apoi sa o scot sau sa o incarc? Fundita celui mai inteligent raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ma pricep prea mult la calculatoare dar si eu am laptop si cand l-am luat am citit instructiunile privind bateria, trebuie sa le ai si tu pe CD-ul primit. Conform instructiunilor (am Acer Aspire) se recomanda sa-l folosesti cu incarcatorul, cand ai posibilitatea, in acest timp sa scoti bateria, care trebuie sa fie incarcata pentru a o putea folosi atunci cand nu ai priza la dispozitie. Bateria se foloseste pana se descarca si apoi o pui la incarcat. Procedand asa se mareste durata de viata a bateriei. Cred ca si la tine este cam la fel, dar pentru edificare citeste instructiunile. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

In principal daca il tii acasa e bine sa il tii fara baterie(bateria scoasa) pentru a evita deteriorarea bateriei
preferabil ar fi sa fie incarcata bateria cand o scoti, asa daca se intrerupe curentul sau ai nevoie de baterie te poti folosi de ea fiind incarcata
si legat de intrebarea a 3-a daca esti undeva unde nu ai priza si folosesti bateria pana se descarca cum o mai incarci? avand in vedere ca nu ai priza? totusi pentru astfel de situati in care bateria se consuma iti sugerez sa ai alta de rezerva, daca nu ai priza sa o incarci

| Lora a răspuns:

Tii cablul de la laptop in priza si bateria daca e descarcata, in momentul in care bateria s-a incarcat o scoti si lasi doar cablul, pentru ca se demagnetizeaza si nu mai tine incarcata daca o tii mult timp cu tot cu cablu. O pui daca ai nevoie sa mergi undeva si nu ai unde sa pui cablul in priza.

| azada a răspuns:

Nu trebuie sa scoti acumulatorul din laptop, o data la 15 zile e bine sa il lasi sa se descarce adica sa mergi fara priza.happy

| lauratrandafirul a răspuns:

Deci...cand il folosesti baga bateria si sa fie incarcata maxim si scoateo si foloseste de obicei leptopul fara baterie caci este mai bine crede-ma si cand nu ai cuernt bagati bateria in laptop si mai poti sta o jumatate de ora sau at tine bateria

Bafta!(funda?)

| Deyuutss a răspuns:

Si eu am laptop.si il tin mereu in priza, acumulatorul.Cand l-am cumparat, asa mi-a zis baiatul care lucra acolo.Si nu am probleme cu bateria.