| MysteryMen a întrebat:

am si eu o intrebare... daca folosesc laptopul o perioada mai lunga de timp in priza si scot bateria laptopul poate pati ceva (laptopul nu bateria). Si bateria daca o scot trebuie sa o las incarcata complet sau 50%.

Răspuns Câştigător
| CiprianFreeLife a răspuns:

Baterie se scoate din laptop cand este 100 % incarcata. Si laptopul nu pateste nimic indiferent de cat timp sta in priza. (funda)

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu este recomandat.Îți spun asta precis.În caz de supratensiune pe rețea îți vei prăji laptop-ul cu bună știință, deoarece nu mai are ce să absoarbă acele șocuri de suprasarcină. Deci recomand să folosești laptopul normal așa ca și pe telefonul mobil.Pe baterie până se descarcă și chiar dacă e descărcat și ai treabă la laptop îl poți folosi în timp ce se încarcă. Alegerea e a ta.Bateria se scoate numai când nu îl folosești o reioadă de timp și este recomandat să fie încărcată 100% și păstrată la un loc ferit de căldură. Căldura peste 25 grade descarcă bateria, la fel și frigul.Succes

| MysteryMen explică (pentru DeyCj):

Si daca folosesc laptopul in priza prin UPS? e bine?

| NevastuicAaA a răspuns:

Eu stiu ca este indicat daca folosesti mai mult laptopul sa ii scoti bateria si sa il pui in priza.Bateria o pui in laptop doar daca nu poti sa pui laptopul in priza.Sau la incarcat.

Eu tineam laptopul in priza cu bateria chiar daca era incarcat si acum tine putin bateria.

Răspuns utilizator avertizat
| FantaZEW a răspuns:

Niciodata sa nu ti laptopul aprins cu bateria in el si in priza in acelasi timp, ca se strica placa de baza am patit-o si eu happy

| MysteryMen explică (pentru FantaZEW):

Dar fara baterie e bine sa il tin in priza?

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaŞtefaniia a răspuns:

Păi nu, nu are nimic... eu mereu îl folosesc în priză... iar uneori, când se mai bloca, îi scoteam bateria fără nicio problemă.Nu păţeşte nimic, nu-ţi fă griji.Şi în legătură cu bateria, nu contează cât de încărcată este.winking Fundiţăă? puppy dog eyes

| sherbygaby a răspuns:

Nu nu se intampla nimic

| Gunner99 a răspuns:

Daca ai laptopul in priza trebuie sa scoti bateria, dar daca il inchizi poti sta si la incarcat cu el si cu bateria....deci sa ai mare grija cu aceste chestii caci ti se poate arde. Asa am patit si eu cu el, am stat cu el la incarcat, cu bateria si ma jucam, daca faci acest lucru se poate arde, strica dar se poate si ca bateria sa nu mai tina foarte mult, de ex daca ai 100% si te joci jumate de ora sa ti se termine bateria, sa devina foarte slaba. Deci ai mare grija!>big grin

| gabrielsaubogdan a răspuns:

Sall.laptopul nu pateste nimic daca e fara baterie si bateria trebuie lasata descarcata complet ca altfel se uzeaza si nu mai functioneaza. Funda!

| 320R a răspuns:

Nu este nici o problema sa tii laptop-ul in priza fara baterie.Cunosc un prieten care face accelasi lucru deoarece bateria lui tine foarte putin... Avand in vedere batearia ti-as sugera sa o lasi complet incarcatabig grin