| TFL007 a întrebat:

Cine se pricepe la telefoane, la Samsung in special unde trebuie sa umblu sa ii dau o curatare sau o restabilire din sistem... va rog urgent

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu vrei curațare? Sau actualizare sistem, ca sunt doua lucruri diferite, daca i dai curatare se sterge tot din el si riști sa i blochezi softul, actualizările sunt necesare alea i ti actualizeaza telefonul si il mențin in siguranță si protejat impotriva virușilor.

| TFL007 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi se blocheaza, cand stau pe flashscore la meciuri, sa il fi fu tut eu prea mult vorba aia?

| TFL007 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si nu doar acolo a inceput si pe browser, da cred ca un antivirus ceva imi trebuie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TFL007):

Încearca sa i faci o repornire sa vezi daca se mai blocheaza, poate nu suportă jocurile care le ai tu pe el, mai sterge din ele poate ai încarcat memoria lui prea mult si dă rateuri telefonul.

| GPA a răspuns:

Prin curățare de sistem, presupun că te referi la o resetare completă a telefonului? Acest lucru se face integral prin sectorul de Recovery al telefonului. Pentru acest lucru oprești telefonul (shut down). De asemenea, sfatul meu este să-ți încarci telefonul 100% înainte de orice reset sau update de soft. Apeși simultan butonul "power" și butonul volum "-" și dacă este cazul și telefonul are butonul "home" de revenire în meniul principal, apeși toate cele trei butoane (power, buton "-" și "home" pentru 5 secunde). Se va deschide meniul Recovery din firmware-ul telefonului (din imaginea de sistem). In "Recovery" există "Secure factory reset" sau "factory reset". La factory reset vei găsi câteva opțiuni (anume Wipe all data and factory reset, Wipe cache ). Le selectezi pe rând, dar, înainte de-a face acest lucru, dezactivează FRP (factory Reset protection). După ce resetezi telefonul, ți se va cere contul de Google precedent, respectiv contul de Samsung pentru a putea configura telefonul. Doar dacă ești sigur și îți știi conturile de Samsung, respectiv Google, poți da hard reset fără acest pas.
Bun, in cazul în care nu-ți aduce aminte conturile, cum am spus, înainte de hard reset pornești telefonul în regim normal, iar la setări -> conturi < elimini contul de Google și contul de Samsung. Salvează ce ai de salvat...