| dyannee a întrebat:

Cine se pricepe la virusi? crying. Eu aveam cu ceva timp in urma windows xp, iar apoi mi l-am reinstalat.Foloseam avira antivirus si nu aveam probleme, insa acum de cand mi-am reinstalat windows-ul, care tot e acelasi au aparut virusi. I-am depistat punanadu-mi din nou avira si erau o multiiiiiiiiiimmmmmmmmeeeeeeeeeee. Apoi avira i-a sters pe toti, adica toate fisierele infectate plus driverele. Exact aici vroiam sa ajung:virusii pe care ii am se baga in drivere si daca le sterg si le instalez din nou iarasi imi apar la nesfarsit(orice antivirus as folosi). Poate ma ajutati voi cine se pricepe! va rog moooooooooooolttttttt! Dau fundita big grin numai sa imi spuneti cum sad! va multumesc!

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

NOD 32 e cel mai bun antivirus. Mai toti o zic. Insa mai ai nevoie si de un anti-spy, cum ar fi Spybot Search and Destroy, care e tot cel mai bun in domeniul spy.
Cind un antivirus iti depisteaza un virus, nu e recomandat sa il stergi, cit mai degraba sa il bagi in carantina sau sa il redenumesti (sau ambele, daca e posibil). Asta o stiu de la cineva care lucreaza in domeniul calculatoarelor. Cit despre faptul ca virusii iti apar din nou si din nou, poate ca sursa de unde iti iei driverele e infectata (poate de pe cd-ul pe care ai driverele)

| szergiu a răspuns:

Reinstaleaza windowsul iar imediat dupa aceea pune anti-virusul. si iti recomand norton antivirus 2010.

| procust a răspuns:

Reinstaleza windows ul pe curat, cu cablul de la net scos din comp, si imediat dupa ce se termina instalarea pune antivirusul, si apoi restul, mai ales dcaa ai nevoie de net! e discutabil ce antivirus sa folosesti, fiecare are preferintele lui sau experientele lui, eu am folosit avast si am fost multumit, acum folosesc mcafee 2010 si nu am nici o problema!

| Fallen1Angel a răspuns:

Posibil sa fie ceva spyware, incearca cu un antispyware, spybot search and destroy pe langa antivirus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.
Ia tot de la inceput, incepi cu un kit de windows dintr-o sursa sigura apoi iti dai toate driverele jos de pe site-ul producatorilor componentelor tale si apoi iti instalezi antivirusul si il pui pe o setare agresiva sa nu te mai lase sa instalez nimic copii/modifici fara sa nu scaneze.
Si apoi il setezi s aisi faca update-urile in fiecare zi sau foarte frecvent.
Asta ar fi un inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai bagati nod 32 si fai update in fiecare zi... eu al am si nu am nici un virus de 2 ani. meritawinking