| TheTimeKiller a întrebat:

Am instalat avira antivirus free pentru ca am avut un furt de cont la un joc online si multi m-au sfatuit sa fac asta. Deci imi tot arata ca gaseste virusi in continuu dar nu cred ca am. Adica imi arata ca gaseste 18 virusi, spune ca i-a sters. Imediat dupa gaseste 20 de virusi, iar spune ca a gasit un program contaminat etc. Deja mi-a stricat fisierele la prototype si la yahoo messenger. Ce sa fac? Sa il sterg?

Răspuns Câştigător
| itsoft a răspuns:

Pai ai dezinstalat softu ala avira. Nu are cum sa faca asa din cauza de la Antiv meu, problema grava este din sistemu de operare care il detii. Ai fisiere corupte in el si din cauza aceea face asa. Incerca si da un repair la sistemu de

http://www.majorgeeks.com/mg/getmirror/tweaking_com_windows_repair,1.html

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă ai procurat Windows de pe serverul ăla de unde toți vreți invitații de inconștienți ce sunteți sau din alte surse ilegale, e normal să te fi ales cu un Windows contrafăcut(nu e tot una cu unu cu licență furată, așa numitul Windows pirat). Astfel de Windows-uri sunt modificate structural, iar în structura lor sunt injectate Dll-uri ce asociate cu alte Dll-uri de la alte aplicații ce provin tot de acolo formează un malware, fie direct la tine în pc, fie aducându-le de pe internet de la alții ce au făcut acest lucru, ca să nu mai zic de Keyloggere-le deja cunoscute, progrămel ce deja și-o făcut treaba la tine și anume ți-o furat un cont și mai grav pot conține unelte ce sunt capabile de a lansa atacuuri informatice de pe calculatorul tău, fară ca tu să ai habar de așa ceva, iar în caz că se întîmplă asta tu vei răspunde în fața legii(sau părinții tăi dacă ești minor) dovada fiind una și bună; adresa mac care va fi a ta nu al altacatorului ce va lansa atacul prin calculatorul tău.
Remediu
Butează în mod live cd o distribuție linux, schimbă toate parolele de la toate conturile ce le ai, inclusiv de Yahoo, etc
Scapă-te urgent de Windows-ul ăsta, Devirusează datele folosind un antivirus extern, butat de pe Cd,
Devirusează sectorul de boot al hard disc-ului și rescrie MBR-ul acestuia.
Scanază hard disc-ul de bad-uri logice(mai mult ca sigur ai așa ceva poți face asta și cu HD tune de exemplu)
Apoi folosind o copie de Windows ce provine din surse legale resoftează calculatorul cu acel kit de Windows.
Xp-ul pică din start că nu se mai găsește legal, și din aprilie va devenii istorie, dar în schimb Windows 7 se poate obține de pe Softpedia, 100% legal, că firma ce administrează și deține site-ul e partener Microsoft, deci nu se complică cu românisme
Nu mai folosi loadere sau alte tâmpenii de-astea cu care riști să îți strici UEFI bios-ul că loaderele scriu date în bios ca să fenteze Windows-ul să pară licențiat. Windows 7 se poate folosii legal 100% și un an în trial.
Nu te lua după miturile ce au fost implementate în mentlaitatea româniului (care se știe că are spirit de turmă) ci procedează cum trebuie.
Nici un antivirus nu te va proteja real de viruși, practic virușii ce îi detecetează aceste programe sunt de fapt viruși comerciali, ce sunt lansați chiar de producătorii acestora pe internet cu scopul de a panica userii naivi și de a scoate bani de pe aceștia cu soluțiile antivirus „pro" contra cost, oferind soluția „asntivirus" prin update la „virusul deosebit de periciulos", în realitate inexistent și în unele situații te mai pune să și plătești pentru asta.
Deci dacă folosești Windows ce provine din surse legale, îl securizezi și optimizezi cum trebuie, nu folosești aplicații contrafăcute de nici un fel, ci doar softuri curate ce provin din surse legale(site-ul productorilor, etc), nu intrii pe toate site-urile dubioase, nu ai cum să te infectezi.
Când foloseam Windows nu foloseam antivirus deloc și nici nu m-am infectat cu nici un fel de malware, că așa cum ziceam singurul antivirus real este utilizatorul, restul îs prostii comerciale ce sub mirajul protecției îți încetinesc calculatorul și nici nu te protejează de realii viruși ce există pe intenet, chiar de plătești licențe pe așa ceva.
Dacă vrei protecție reală configurează firewall-ul din Windows cum trebuie, lasă Windows defender să își facă treaba, actualizând-ul constant și periodic, fă o scanare periodică cu un antivirus extern a întregului sisitem și al datelor.
Succes

| itsoft a răspuns:

Te referi la antiv care il ai tu sau la ce iti dau eu?

| TheTimeKiller explică (pentru itsoft):

La ce mi-ai dat tu. Sti ceva setari sa numai faca asa?

| TheTimeKiller explică (pentru itsoft):

Am dezinstalat avira de multwinking. Incerc si asta big grin.

| TheTimeKiller explică (pentru itsoft):

Gata! Iti multumesc pentru ajutor. Programul dat de tine e bun. Am facut o scanare rapida, a detectat 6 virusi, i-am sters si am dat restart. Dupa am facut inca o scanare si nu a detectat nimic. Multumesc! Ai funda big grin.

| itsoft a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Bafta!

| DeyCj a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Și cu keyloggerele cum rămâne...whistling. Crezi că soluția asta o șters keyloggerele? Dacă da, rău faci.

| itsoft a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Pai ai dezinstalat softu ala avira. Nu are cum sa faca asa din cauza de la Antiv meu, problema grava este din sistemu de operare care il detii. Ai fisiere corupte in el si din cauza aceea face asa. Incerca si da un repair la sistemu de

http://www.majorgeeks.com/mg/getmirror/tweaking_com_windows_repair,1.html

| darrio2007 a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul.Si un alt antivirus.Din cate vad ai probleme mari.Am avut si eu Avira dar nu am avut problemele tale.Acum am BitDefender.

| TheTimeKiller explică (pentru darrio2007):

Tocmai, abia am reinstalat windowsul. Ma mir de unde gaseste atatia virusi ca nici nu prea am bagat multe jocuri/programe. Prototype e dupa steam.

| Chamberlin a răspuns:

Ar trebui sa schimbi windows-ul, asta doar daca nu ai ceva important.Sterge toate fisierele infectare (daca acele fisiere iti trebuie le poti descarca de pe net, logic). Pentru a te feri de futuri, nu iti trebuie ANTIVIRUS ci ANTISPYWARE (poti descarca de aici: http://www.superantispyware.com/ )
funda?

| TheTimeKiller explică:

Vad ca mi-a gasit ceva si la placa video, PhotoScape si Bandicam...ce naiba?

| itsoft a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Depisteaza aiurea si de aia face asa. Stergel si pune MalwaraBytes

| TheTimeKiller explică (pentru itsoft):

Acum il incerc. Sper sa fie bun asta de la tine.

| TheTimeKiller explică (pentru itsoft):

Asta nu ma lasa sa folosesc anumite programe big grinaemon tools, bandicam, manycam. II dau run us admonstrator si zice ca aplicatia e corupta.

| itsoft a răspuns (pentru TheTimeKiller):

La asta ce tiam dat eu sau la asta care il ai tu?

| blondutza92 a răspuns:

Schimba antivirusul
http://topantivirusi.blogspot.ro/