| AntoniaAvram a întrebat:

Cine știe cam ce trebuie sa aibă un laptop sa fie bun pentru editat filmări / videoclipuri sau creat animații?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti recomand sa NU te folosesti de laptop pentru creatie de filme!
Daca vrei sa lucrezi, atunci mai bine iti faci un calculator dedicat, cu care poti face prelucrari in timp real, preferabil si in 8K.
Un asemenea sistem presupune o placa de baza cu mai multe conexiuni de achizitie video, procesor minim I7 (preferabil I9), memorie RAM minim 8Gb (extensibil pana la minim 32Gb), dual channel, cel putin o placa video capabil 8K (memorie video minim 4-6Gb).
Stiu, nu este un sistem ieftin dar, folosind in scop profesionist, in 2-3 ani isi poate rambursa costul multiplu.

| Simpatic a răspuns:

Placa video dedicata si nu doar integrata, o placa video minim 4 gb VRAM
RAM - minim 8 dar este recomandat mai mult 16 sa zicem la o frecventa DDR4 acum
Procesor cu 8 nuclee logice sau 8 nuclee fizice (asta insemnand prin hyperthreat 16 nuclee )
sa nu uitam de mediul de stocare, recomand hdd de 7200 rpm cat si/sau un SSD!
cam asta este esentialul, un astfel de laptop in functie de ce mai are pe el si brandul care-l face poate costa de la 3000 de lei la +7000 de lei.
Eu unul recomand pentru ceea ce ai spus un laptop pentru gaming...

| AntoniaAvram explică (pentru Simpatic):

Eu is in Anglia sti vreunul de genul pe amazon?

| Simpatic a răspuns (pentru AntoniaAvram):

Orice are specificatii asemanatoare cu ceea ce s-a discutat aici sa fie dupa parerea mea marca ASUS seria ROG (republic of gaming) sau ASUS TUF.

| Cobi24 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa aiba o placa grafica dedicata de calitate medie spre superioara.

De asemenea, programele de editare o sa iti cam manance multe resurse, deci ar fi folositoare o memorie RAM crescuta (de preferat 8Gb sau mai mult daca iti permite bugetul)