| Bisbiavatar12 a întrebat:

Credeti ca este sigur sa imi cumpar o placa video si o sursa de pe ebay? adica sunt de calitate?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pai depinde de la cine cumperi. Pe eBay vind si multi retaileri oficiali, si multi bisnitari.
In alta ordine de idei, nu merita nici una dintre cele de pe ebay la preturile respective. Se mai adauga si transport si TVA/vama, deci nu iesi fix nicaieri. Plus de asta, in loc de 970 iei frumos 1060 si chiar faci treaba.
Voila:
http://www.pcgarage.ro/......5-192-bit/
http://www.pcgarage.ro/surse/xilence/performance-a-plus-xp430r8-430w/

Cred ca ne-ar ajuta si daca ne-ai spune ce componente ai deja...

| Bisbiavatar12 explică (pentru KodrutZ):

Am amd fx 8310, gtx 750 ti 2gb, sursa stiu ca e de 300 w.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sursa de 300W? E sistem brand cumva? Ce rezolutie are monitorul si ce te joci de vrei sa schimbi 750-ul? Mai ales alaturi de procesorul tau e o placa inca decenta.

| Bisbiavatar12 explică (pentru KodrutZ):

Sursa PCA022-ZA2G si stiu ca e 80+ bronze sau ceva. monitorul este un D2342 3d si cu cablu hdmi de 1920x1080. Vreau sa schimb 750 cu un 960 pentru gaming mai mult. Jocurile merg ok dar as vrea sa incerc ceva nou

| KodrutZ a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Pai 960/970 numa' noi nu sunt. Mai stringe un ban si ia un 1060 sau echivalenta de la AMD, altfel nu are sens sa arunci aiurea orzul pe giste.

| Bisbiavatar12 explică (pentru KodrutZ):

Daca imi iau un 1060, ce sursa imi recomanzi?

| KodrutZ a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Un 80+ Gold macar cu 5 ani garantie, daca te poti intinde pana la ea. Dai un ban in plus, dar stai linistit. http://www.pcgarage.ro/surse/antec/truepower-classic-550w/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai sigur cumperi de aici, poate cel de pe ebay este vinzator serios, dar nu stii in ce conditii ajunge in țară datorită transportului, plus ca nu stii limba daca este neamț cel de pe ebay cum te intelegi cu el? in engleză dar poate că ăla nu stie engleză asa bine cum stie limba lui natală Germana, riscurile sunt mari, plătesti odată piesele si mai dai si pe transport banii, ca vine cu fan curier sau atlasib, deci din start nu se merită cheltuiala, mergi aici la depozitul de calculatoare si cumperi piesele necesare, sau vezi pe olx sunt băieti care vînd, stii limba, comunici cu ei, îi suni inainte, sa vezi ce piese are, si daca sunt din acelasi oras cu tine, poti merge la el si testezi piesa, asa pe ebay testezi nimic.

| dfeel a răspuns:

Ebay, ca orice alt site de gen, vine la pachet cu riscuri. Majoritatea vanzatorilor sunt seriosi dar sunt si persoane care inseala. Uita-te la calificativele vanzatorului si daca il recomanda, poti sa cumperi linistit. Cat despre calitatea produselor...ei bine, detaliaza ceea ce vrei sa cumperi.