| Sawarekh a întrebat:

Credeti ca imi pot lua teapa pe olx, daca trimit un produs prin poștă sau curier?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred. Sunt sigur, că tot intrebi aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar sa nu accepte coletul și plătești transportul și înapoi.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Dar banii mei ar trebui sa intre inainte ce el vede coletul?

| Lioana a răspuns:

Prin OLX cumparatorii sunt cei care risca ca sa nu primeasca ce au comandat, sau sa primeasca un produs sub asteptarile lor. Vanzatorii risca sa nu le fie ridicat coletul si pierd banii platiti pentru transport.
E exclus ca un cumparator sa ia coletul si sa nu plateasca. Incasarea banilor e raspunderea postei sau a curierului.

| Furnicuta000 a răspuns:

Singura teapa pe care o poti lua e daca trimiti cu ramburs si destinatarul o sa refuze coletul. Dar am impresia ca olx ofera transport gratuit prin fan courier (adica totul platit de ei) si include inclusiv returul daca acel colet e refuzat deci e ok.

| Sawarekh explică (pentru Furnicuta000):

Oke,bine de stiut, dar eu ma refeream cu banii, daca se poate da teapa, sa pastreze coletul si sa nu-mi mai trimita suma.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sawarekh):

Daca e cu ramburs nu are cum ca nu o sa-i dea curierul coletul pana nu plateste

| Simpatic a răspuns (pentru Sawarekh):

Asta nu se poate intampla in sistem ramburs, ca sa primeasca coletul trebuie sa dea banii curierului!