| Juny0 a întrebat:

Salut tuturor!
De aprox. 4-5 zile am instalat pe langa win8, ubuntu 12.04 (deoarece 12.10 nu este stabil) facand un dual-boot la inceputul instalului (dupa ce am urmarit cateva tutoriale).
Acum problema este urmatoarea:
- In C am win8
- D,E si F sunt cu jocuri,programe, si altele
- Pe langa acestea mai am alte 2 partiti (pe care win8 nu le vede) acestea fiind ale lui nenea Ubuntu. Prima partitie de 40GB este pentru sistem si una de 3gb pentru SWAP (stiu ca este destul de mult, dar... am destul spatiu si e mai bine asa decat deloc, zic eu.)

Totusi din cate am inteles Ubuntu nu are trebui "sa-si bage nasul" in partitiile windows-ului, mai ales in C, dar desi in urma cu 5 zile sa bag Ubuntu aveam in partitia C liber 12GB si astazi am observat ca in acea partitie mai 7GB. (Precizez ca pe parcursul celor 5 zile nu am intrat DELOC in win8. Doar in Ubuntu unde am instalat si am testat tot felul de programe ca orice incepator.)
Ce se intampla?
Chiar daca Ubuntu este instalat intr-o partitie separa, acesta tot isi pune cateva fisiere in partitia windows-ului? (adica C?)

Raman dator si multumesc pentru raspunsunl pe care mi-l dati!

Răspuns Câştigător
| qazwsxedcrfv a răspuns:

In mod cert Ubuntu nu iti afecteaza spatiul de pe C. Nu are nici o treaba cu partitiile de Windows, te asigur.