| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat e mai ieftin routerul wireless cu atat poate fi spart mai usor sa-mi fure netu si sa-mi intre hackerul pe tableta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Cu cat este mai ieftin, cu atat vei avea intreruperi de conexiune la internet, si de asemenea cele ieftine au viteza maxima de 150 mb/s.
Daca problema care te framanta este legata de spargerea parolei la router, atunci poti sa iti pui o parola cat mai complexa.
Este bun primul din lista aceasta: https://www.pcgarage.ro/routere-wireless/ [Router wireless TP-LINK TL-WR841N (RO)]
Daca ai internet de la rds, telekom, etc., cu o viteza mai mare de 300mb (tu trebuie sa stii de cat ai facut abonamentul), atunci trebuie sa iei un router care merge cu o viteza mai mare decat cel recomandat de mine; pentru ca altfel chiar daca rds-ul (sau alta firma) iti da viteza mai mare la net, routerul ti-o limiteaza la capacitatea lui.
In raport pret-calitate, routerul recomandat de mine este cel mai bun.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta e paranoia, cine sta sa sparga netul altuia cand e asa ieftin netul in ro plus ca daca alrgi parola gre e sf asa ceva, vad ca toata lumea vrea gratis dar bun, dar aia care fac acel lucru pe ce lucra pe gratis

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce urat ai scris

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad ce am scris urat

| Ironwin a răspuns (pentru RAY):

Asta e si mai grav, sigur guvernul e de vina (sarcasm).
Si on topic, protocolul de siguranta este identic la aproape toate routere-le comerciale fie ele scumpe sau ieftine. Totul se rezuma la cat de complicata este parola, incearca sa folosesti litere mari si mici, cifre si simboluri si nu o sa ai probleme de securitate. Exemplu de parola: #Teuton45$

| RAY a răspuns (pentru Ironwin):

Eu unu recomand tp link isi da el o parola de aia lunga de nu ti o sparge nimeni plus cine cine ar vrea asa ceva, netul e extrem de ieftin, 10 euro la rds sa fim seriosi asta e doua pachete de tigarii in Germania acolo e 50 de euro netul viteza mult mai mica

| Vvistula a răspuns:

Nu, cu cat e mai ieftin cu atat materialele din care este facut sunt de o calitate mai slaba si puterea semnalului este mai mica.

| DeathIncarnate a răspuns:

Jeez,crezi ca pretul unui routerului wireless defineste cat este de eficient impotriva hackerilor?
Pune-i o parola si nu il sparge nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru DeathIncarnate):

"Pune-i o parola si nu il sparge nimeni.".
Mai spune-mi...winking

| DeathIncarnate a răspuns (pentru anonim_4396):

Cerul este albastru.