| alexandrul_3444 a întrebat:

Cu ce arme credeti ca va fi purtat cel de-al treilea razboi mondial, si care vor fi cauzele, dupa parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Arme nucleare, bombe atomice(pentru ca am evoluat destul de mult), tancuri si multe altele. N-ai vazut ca deja americanii ne-au pus scuturi anti-racheta la Deveselu? Au avut ei un motiv bine intemeiat.
De asemenea, ei au investit in el. Nu cred ca se trezea guvernul USA sa puna Romaniei, un buric de tara de pe intreg mapamontul, scut anti-racheta. Aici este vorba de amplasarea geografica buna a Romaniei care poate ajuta Statele Unite intr-un potential razboi.
Cauzele vor fi cele politice. Marile guverne ale lumii se vor bate pe finante, resurse naturale si vor influenta masele de civili din tarile respective si celelalte. Din cate am auzit la tv, cancelarul Rusiei sau ministrul (nu stiu exact) a zis ca daca Guvernul Statelor Unite nu va fi de acord sa dezactiveze scutul anti-racheta din Romania si sa-l activeze in tara lor, ei vor declansa Razboi Rece Romaniei. Se pare ca e un inceput...
Eu vad un razboi mai crunt decat Al Doilea Razboi Mondial. De ce? Sunt oameni mai rai cu mai multi bani si putere de convingere, arme performante, planuri militare puse cap la cap si caile de comunicare care pe vremea aceea nu existau sau nu erau atat de cunoscute si nu toata lumea avea accesul la ele(posturile de televiziune, internetul, ziarele, radioul, corespondenta).
Asta este viziunea mea de copil de 14 ani ce a studiat istoria celor doua razboaie mondiale si guvernele sale fasciste, naziste si comuniste si stiti vorba aceea: Istoria nestiuta este menita sa se repete.

7 răspunsuri:
| DrDeath a răspuns:

Pai cu super-oameni moificati geneticlaughing Ca in filme.
Probabil ne vom distruge singuri la ce prosti suntemlaughing

| Dildau a răspuns:

Arme biologice/nucleare iar cauza va fi lupta acerba pentru bazinele de petrol, care v-a disparea in 50 de ani...

| Dildau a răspuns:

V-or* am uitat sa modific =/, imi place viziuna ta Evainvacanta, pare destul de reala...cam asa ma gandeam si eu...

| KikuriShibata_9919 a răspuns:

Cred cel de-al treilea razboi mondial va fi intre omenire si tot ceea ce a creat adica...un fel de razboi inpotriva autodistrugeri, cat de hilar suna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta itrebare. Parerea mea ar fi de genul SF laughing. Uite cam asa: in loc de gloante va fi plasma incalzita la 9000 de grade C. In loc de tancuri vor fi paiainjeni bionici iar transportul cu masina va fi inlocuit de o transformare microscopica pe care ii vor cara muste bionice de 10 ori mai puternice decat un elefant. Cauzele vor fi principala Criza iar a doua Planeta va ingheta. laughing Tare nu?

| Bezea a răspuns:

Dupa parerea mea un al 3-lea razboi mondial este destul de improbabil. Pentru ca asta inseamna clar un razboi nuclear, iar din asta este iar clar ca nu poate sa fie un invingator.

| JansonLupu a răspuns:

Pai eu stiu desigur ca nu va fi purtat cu TIP 95 sau cu PSS sau cu mp 30 ci cu arme mult mai moderne de exemplu T 90 ABRAMS, MI 28 ci nu ca inainte cu MI 18 si sa nu uitam ca RUSSIA au multi aliati ca China iar America cu Europa problema americanilor este ca ei nu dispun gaz ca rusii iar problema Rusilor este ca nu dispun de Petrol ca americanii cel mai posibil cred ca al III razboi mondial va fi din cauza petrolului din AFGANISTAN/tarile Arabe cum a spus Vanga lumea creaza pentru lume impotriva lumii tot de lume...Totus al 3 razboi mondial eu cred ca nu ne va atinge (curind)