| LiffisBiffis a întrebat:

Cum activez placa integrata in BIOS? Fac asta pentru ca eu vreau sa conectez 2 monitoare la calculatorul meu, primul e HDMI pe care l-am bagat in placa video dar al doilea e VGA.

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La un PC, poti avea activa fie placa dedicata, fie cea integrata.
NU poti conecta un monitor la una si celalalt la alta, trebuie conectate ambele la iesirile aceleiasi placi.
Daca la placa video ai o sesire HDMI si una VGA, folosesti un adaptor VGA-HDMI.

INSA poate are vreun port DVI sau DP (DisplayPort), e mai bine decat pe VGA.

| LiffisBiffis explică (pentru NLS):

Pai eu am doar HDMI la placa video, dar vreau sa conectez si primul meu monitor care este HDMI dar si al doilea care este VGA

| NLS a răspuns (pentru LiffisBiffis):

Fa o poza si posteaz-o pe imgur, cu spatele placii video, acolo unde sunt porturile (iesirile).
Mi-e greu sa cred ca are doar HDMI si nimic altceva.

| LiffisBiffis explică (pentru NLS):

Are DVI-D dar eu vreau sa conectez acest monitor VGA pentru ca nu am altul

| NLS a răspuns (pentru LiffisBiffis):

Ai doua porturi DVI, si unul DP (DisplayPort).

Poti cumpara adaptor DVI la VGA
https://i.ebayimg.com/images/g/KVYAAOSwmINbbwku/s-l640.jpg

SAU

adaptor DP la VGA
https://images-na.ssl-images-amazon.com/......L1500_.jpg

Mufa VGA aadaptorului trebuie sa fie de tip mama (cu gauri, la fel ca in cele dua imagini),
iar mufa HDMI, sau respectiv DP, trebuie sa fie tot ca in cele doua imagini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate asa ceva

| LiffisBiffis explică (pentru anonim_4396):

Cum adica? Am vazut ca cineva a avut aceeasi problema, HDMI-ul il conecta la placa video si VGA altundeva. A spus ca era problema ca era dezactivata placa integrata in BIOS.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LiffisBiffis):

Nu poti sa ai si aia integrata si dedicata. Asa ceva se poate rar la unele placi de baza. El probabil avea vga si hdmi pe gpu