| Anoniq a întrebat:

Salut TPU, am un pc cu placa video integrata (rx vega 11) si vreau sa conectez pc -ul la 2 monitoare, ambele au vga si hdmi dar pc-ul are numai un port hdmi si unul dvi, cum as putea sa le conectez? Ce fel de adaptor am nevoie pentru a le conecta pe ambele?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge cu adaptor. Ar trebui sa ai 2 porturi de acelasi fel

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu merge cu adaptor?!?
la vga poate, daca monitoarele sau calculatorul au hdmi 2 sau mai sus
dar exista de la dvi la hdmi si ala merge... SIGUR
pentru ca sunt ambele digitale
https://www.emag.ro/search/adaptor%20dvi%20hdmi?ref=effective_search
https://www.emag.ro/......DH248MBBM/
7lei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Am incercat. Nu stiu sigur de ce nu merge dar am pus adaptor hdmi la dvi si avea 2 hdmi din placa la 2 monitoare. Nu a mers si am citi ca poate fi ceva de la cum functioneaza placa si codec ul. Dar am pus hdmi de pe placa cu hdmi de la placa de baza si aia a mers dupa ce am pornit din bios si grafica integrata.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau ai o placa video cu un port defect
singura limitare de care am auzit e ca, vga, fiind analog si dvi, de la versiunea 2 in sus nu mai are analog, atunci nu merge, in rest, de la dvi la hdmi TREBUIE sa mearga daca nu e nimic defect