| Vladut_4055 a întrebat:

Cum aflu ce procesor pot sa pun calculatorului?

Răspuns Câştigător
| myname1s a răspuns:

Procesorul il pui in functie de socketul (pentru procesoare) placii de baza si acestea sunt destul de multe. Asa ca tipul procesorului care il poti pune in pc depinde de placa de baza. Daca imi zici ce placa de baza ai, ce model poate te pot ajuta happy

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai iti trebuie informatiile de sistem! du-te la start si scrie system information!

Răspuns utilizator avertizat
| m5789932 a răspuns:

Nu ce srie pe unitate; uitate ce scrie pe placa de baza! sau nu stii cum arata o placa de baza?

| myname1s a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/ecs/geforce6100sm-m/
link cu placa ta de baza...deci poti pune procesoare cu socket "AM2"
Uite niste nume si exemple de procesoare compatibile cu soketul AM2:
http://www.mediadot.ro/procesoare/filtre/socket-am2/

| Vladut_4055 explică:

Placa de baza: geforce 6100SM-M asta scrie pe unitate

| andy1982 a răspuns:

Cel mai simplu iei o surubelnita cu capat stea, desfaci cele 2 suruburi ale carcasei din spate - dreapta, scoti lateralul carcasei si vezi codificarea ce o gasesti pe placa de baza. E scrisa mare, de obicei dupa producatorul placii (ex. ASUS MX-222 sau GIGABYTE XXX sau ASROCK sau MSI etc). Apoi dai search pe google dupa placa si aflii exact. Cel mai rapid (iti ia 2 minute)