| Vectra1 a întrebat:

Cum aflu daca mai pot adauga rami laptop-ului?

Răspuns Câştigător
| Bogdy2k a răspuns:

Salut, in mod normal rami se mai pot adauga, dar dupa cum a spus si lupul trebuie sa mai minim un slot liber, totusi daca mai ai si doresti sa ii faci un upgrade iti recomand aceeasi tip de rami si acelasi brand, bineinteles pe aceleasi frecvente.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Simplu.Cauți pe internet modelul acestuia(de exemplu Acer Aspire one d257) și arunci un ochi la specificațiile tehnice detaliate ale acestuia dacă are sloturi de rami disponibile sau nu.Succes

| Vectra1 explică (pentru DeyCj):

Este un ddr2 mai pot baga inca 2 rami sa am 4?

| Bogdy2k a răspuns (pentru Vectra1):

Se mai pot adaug inca 2 GB daca ai slot liber pe placa de baza.

Simplu, tu ai acum 1 placuta sau 2, adica ai ori 1 placuta cu 2 GB RAM ori 2 Placute cu 1 GB Ram + 1 GB Ram. = 2, acestia sunt pusi pe placa de baza, in functie de placa ta de baza, poti avea 2 / 4 sloturi libere. daca ai 2 sloturi si ai 2 placute de 1 GB clar nu mai ai nici un loc, daca ai 4 vei mai avea 2 locuri, dar poate fi posibil sa ai doar 2 sloturi dar sa ai o placuta de 2 GB. Deci daca e asa cum cred eu ca ai 2 sloturi si 1 placuta de 2 GB, mai poti achizitona 1 placuta de 2 GB identica cu cea care o ai. (preferabil).

| Vectra1 explică (pentru Bogdy2k):

Si cat m-ar costa?

| Bogdy2k a răspuns (pentru Vectra1):

In functie de ce DDR sunt DDR2 sau DDR3 intre 100-200 lei cu tot cu montat. DDR2 sunt mai scumpi deoarece nu se mai fabrica.

| adagioanonim a răspuns:

Treaba e simpla...click dreapta pe my computer, proprietati si vezi cati rami ai.Instalezi aida64 si la motherboard iti scrie modelul de laptop.Tot la motherboard, memory, spd iti arata undeva sus cate module de rami sunt in laptop si ce capacitate au fiecare, frecventa, latente, etc... Daca ai de ex o placuta de 2 gb ddr2 poti sa mai adaugi una (cauti pe net modelul laptop-ului si vezi cati rami suporta, dar daca e ddr2 ar suporta maxim 4 gb), deci ii mai adaugi o memorie de 2 gb si ai 4 gb. Daca ai 2 placute de 1 gb in laptop trebuie sa le scoti si pui 2 de 2 gb. Dupa ce le montezi ca sa iti vada windows-ul 4 gb rami iti instalezi un windows pe 64 biti, daca e pe 32 biti nu vede toti ramii. Funda? big grin