| Derye a întrebat:

Cum as putea face ca culorile la monitorul meu sa fie mai deschise.
Adica mie cand ma joc, sau intru pe vreun site se vede destul de inchis...la restul pc-urilor la care am fost se vede calumea...adica ce as putea face?

Am la ATI rezolutia selectata la 1024x768 Color: 16 bpp.

Cum sa o setez sa se vada calumea?

5 răspunsuri:
| blablablaa a răspuns:

Umbla la setarile monitorului de la butoane.

| Derye explică:

Sunt la maxim si alea. In afara de aia mai pot face ceva?

| BRG a răspuns:

Salut vezi că culorile le poţi face mai deschise doar deschizînd monitorul(adică să îl desfaci cu o şurubelniţă) şi pe gîtul tubului este o plăcuţă verde cu semireglabili, umbli cu o şurubelniţă mică în fiecare semireglabil, şi vezi ce culori obţii, acele semireglabile sînt pe rgb, adică pe culorile tubului red green blue, roşu, verde şi albastru, şi poţi regla focalizarea tubului din transformatorul de linii, umbli puţin la focus, şi din acel buton se face imagine mai deschisă s-au mai închisă, şi nu reglezi imaginea foarte deschisă adică pe alb mult că termini tubul, laşi puţin pe negru, şi după aceea umblii în al doilea buton de pe traf cel pe care scrie screen, acel buton î-ţi permite să reglezi foarte bine scrisul, bagi un film cu subtitrare şi reglezi ca scrisul să fie cît mai clar posibil, dar fi atent că aceste operaţii se fac cu monitorul în priză, să nu scapi şurubelniţa în vreo piesă că l-ai terminat, şi vezi să nu te curentezi. Succes. Aştept să văd ce ai rezolvat. Cristi.

| andrei_8752 a răspuns:

Intra la setarile placii video si vezi la color corrections daca poti face geva...Cred ca la Gamma Corrections trebuie sa umblii dar nu stiu sigur deoarece nu am placa ATI.
Mai poate fi si monitorul de vina: este CRT sau TFT? Daca este CRT probabil ca este pe duca tubul...
Daca este vechi monitorul incearca sa-l schimbi sau imprumuta de la un prieten un monitor si vezi daca tot asa se vede sa-ti dai seama unde este problema: la placa video sau monitor.
Desi nu l-am vazut mai mult ca sigur ca monitorul este vinovat.
incearca sa pui si 32 bites adancimea de culoare nu 16.

| scr a răspuns:

Schimba in optiunile jocului, setarile "Gama" sau "Brightness"