| Pisoi98 a întrebat:

Cum asi putea sa imi protejez computerul? eu i-am pus parola dar alt cineva poate sa ii refaca sistemul fara parola?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Criptarea datelor de pe dard disc sau salvarea acestora pe un hard disc extern, restul variantelor de perolare inclusiv a bios-ului nu sunt sigure 100% deoarece chiar dacă parolezi bios-ul acesta se poate reseta perin scoaterea bateriei de pe placa de bază, parolarea Windows-ului se poate rezolva sie prin butarea de pe un cd cu linux şi accesarea acestora din acesta, asta fiind cea mai eficientă varianta deoarece nu modifici cu nimic configurările de sistem, sau reinstalarea acestuia şi datele vor fi accesate.Deci un server dedicat şi aprolat sau un hard disc extern cu criptare de date te-ar putea ajuta mai mult.Succes

4 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Parola pentru bios, setat la incarcare sa fie doar hdd-ul, apoi parola pentru windows.Le-ai uitat, ai mari probleme.

| NoChanceForUs a răspuns:

Normal că poate.Cel mai bine e să parolezi BIOS-ul, așa te poți asigura că nu se va putea instala un sistem nou, pentru că nu va putea seta unitatea optică pentru boot.

| zahy a răspuns:

Sihastrul are dreptate, e cea mai buna solutie sa pui pass pe hard din bios.

| Pisoi98 explică:

Imi puteti spune cum sa fac adica toti pasi va rog