| king5151 a întrebat:

Cum conectez router ul la tv? Prin cablu, ce imi trebuie

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de un router, pe care sa-l configurezi la reteaua de internet (WAN) (conform manualului primit si contractul de internet).
Verificarea functionarii poti face direct pe calculatorul prin care faci configurarea.
Dupa configurare conectezi un cablu UTP intre o iesire LAN si televizor.
Gata de folosire.

| darrio2007 a răspuns:

Ce fel de tv?

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Cosmos 3 big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Credeam ca Diamant 220.

| king5151 explică (pentru darrio2007):

Samsung smart tv

| darrio2007 a răspuns (pentru king5151):

La tv cred ca ai mufă HDMI. Si eu am avut nevoie de cablu HDMI cand am luat televizorul acum cateva luni, pentru conectare la mediabox pentru televiziune digitala. Nu e smart.

| king5151 explică (pentru darrio2007):

Este, si pe telecomanda scrie smartHUB, si stiu sigur ca asa e modelul. Nu am nevoie de cablu hdmi, mie imi trebuie special pentru internet

| oglindasultanului a răspuns (pentru king5151):

Si esti sigur ca ai nevoie de vreun "cablu" sau ceva care nu se afla nici in cutia tv-ului nici al router-ului? Astea de obicei le gasesti acolo, pana le strici si ai nevoie de unu nou.

| oglindasultanului a răspuns (pentru king5151):

A zis "cartela" nu stiu ce, dar cred ca te descurci de aici.

| RxTx a răspuns:

Simplu exact ca si când ar fi un calculator PC obisnuit
acum router-ul trebuie sa ofere DHCP
oricum in majoritatea cazurilor routerele stiu singure ce au de făcut
vezi că la router exista o singură mufă mai ciudată pe care scrie wan acolo trebuie bagat cablul principal de internet care vine de la furnizor sau de unde ai tu internetul
iar calculatoarele televizoarele si alte cafetiere care merg pe internet
trebuie sa le bagi cablul in mufa de LAN
As putea sa iti povestesc si despre setari că trebuie să cauti in televizor pe la placa de retea si sa setezi sa isi obtina automat IP-uri

caută-mă poate iti explic in detaliu in cazul in care nu esti norocos

dar eu iti doresc sa fii norocos si sa nu ai nevoie de mai multe explicatii

| PringAloe a răspuns:

Pai simplu, iti trebuie in cabu LAN, conectezi router-ul cu tv-ul cu cablu lan, important ca tv-ul sa aiba port LAN