| SonicAndrei a întrebat:

Cum copiez un film de pe un DVD original? Nu cu Copy-Paste (și apoi îl pun pe alt DVD ca să-l pot viziona) ci să-l pun pe HDD în format de film simplu (adică să nu fie împărțit în bucăți și cu meniu ci să fie într-o singură bucată). Bănuiesc că se poate cumva cu Nero.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu se poate cu niciun program de conversie directa. Fisierele de pe un DVD au un format special. Trebuie sa folosesti programe de RIP DVD. Unele DVD-uri originale nu te lasa sa le copiezi (piraterie). Poti incerca sa le folsesti pe astea gratis.
http://makemkv.com/
sau
http://handbrake.fr/

3 răspunsuri:
| SonicAndrei explică:

Toate 3 programele mi se par bune. Le voi încerca pe toate (cred). Deocamdată mi-am pus doar „Convert DVD to AVI" și pare bun (imediat îl voi testa). Voi încerca și cele de la horia2012.

| Heimdall a răspuns:

Iti trebuie un program de convert DVD to AVI spre exemplu. Caut chiar asa pe google.

| Heimdall a răspuns:

Search google: Convert DVD to AVI