| FanGaming98 a întrebat:

Cum curăț corect ecranul LED al unui laptop ASUS VivoBook 15?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Ai nevoie de o soluție de curățare a ecranelor/display-urilor și o lavetă din microfibre (Recomandat) pentru a nu zgâria ecranul la utilizare cu soluția. Scopul este să rămână o suprafață perfect netedă, curătă, fără urmă de impurități.

| FanGaming98 explică (pentru GPA):

Pot folosi cârpă din aceea din material pentru curățat ochelarii?

| GPA a răspuns (pentru FanGaming98):

Lavete pentru ochelari, da, le poți folosi pentru că sunt netede, poți șterge și display-ul, lentilele ochelarilor sunt mai sensibile decât ecranul laptopului, se pot zgâria mai repede.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu laptopul inchis, fara alimentare (chiar este bine sa scoti si bateria!), cu servetele de hartie si solutie de geamuri "Clin". Dai de doua ori pe ecran si stergi cu servetel. Apoi cu un servetel uscat definitivezi curatarea. Dupa 30 minute poti sa-l realimentezi.

| PainTech a răspuns:

Exista șervețele de curățat ochelarii pe la magazine. Dacă te uiți pe eticheta sunt bune și pentru monitoare. Alea sunt șervețele cu microfibra și alcool concentrat, existand astfel șanse mult mai mici sa zgari ecranul decat un șervețel normal. Alcoolul nu lasă nici urme, cu Clin am avut probleme.

Se curata cu ecranul oprit, totul scos din priză.

| svenhassel13 a răspuns:

Eu il curat cu spirt.

| darrio2007 a răspuns (pentru svenhassel13):

Si mai functioneaza ecranul?

| svenhassel13 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, fara probleme.

| darrio2007 a răspuns (pentru svenhassel13):

Daca era spirtul cum ar trebui sa fie iti stricai ecranul.

| svenhassel13 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca, dar nu este

| darrio2007 a răspuns (pentru svenhassel13):

Dar cu timpul se va mătui ecranul.