| vladutzumuresan1996 a întrebat:

Cum dezinstalez un program free trial, astfel incat sa il instalez din nou si sa nu imi mai dea trial expired si sa am din nou free trial?

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu ai cum, raman cheile din registri!
Poti sa stergi cheile din resgitri si sa-l bagi iar.
Dar manual, nu cu soft-uri de optimizare/curatare resgistri.

Bula
| Bula a răspuns:

Cureti toate urmele lasate nesterse pe calculator, inclusiv registrele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Teoretic, practic s-ar putea sa nu mearga. Nu de alta, dar e foarte posibil ca la instalare sa isi genereze o cheie UNICA in functie de configuratia calculatorului respectiv si sa si-o urce la ei pe server. Degeaba cureti tu tot, daca ai acelasi calculator.

| LinxCont a răspuns:

Unele programe merg in sandboxie. Daca se foloseste sandboxie http://www.sandboxie.com/ la instalarea programului, atunci toate modificarile programului raman intr-un folder sandboxie si daca stergem acel dosar sandboxie, stergem toate modificarile. Conditia e sa instalam programul de prima data in sandboxie, nu direct ca atunci nu mai putem sterge nimic cu sandboxie. Sandboxie izoleaza toate actiunile unui program si modificarile le stocheaza intr-un dosar. Tot din acel dosar luam si rezultatele folosirii unui program.

-Alta varianta e folosirea unui soft de dezinstalare cum e Ashampoo® Uninstaller 2017 luat de aici http://www.ashampoo.com/......aller-2017
Pentru licenta ashampoo e nevoie de o adresa de email functionala, de exemplu pe mail.com
Daca se foloseste ashampoo, atunci programul care trebuie instalat se instaleaza din ashampoo optiunea Install din tabul Overview sau Installations. In felul asta Ashampoo va monitoriza modificarile facute de program la instalare si va permite dezinstalarea completa la nevoie. (dupa instalarea softului se ruleaza softul o data apoi se da stop monitorizarii ashampoo ca sa se inregistreze si modificarile facute de pornirea softului)

-Alta varianta e folosirea unui backup pentru tot windows-ul, de exemplu cu aomei backupper http://www.aomeitech.com/aomei-backupper.html facut inainte de instalarea softului.

-Alta varianta e rularea softului intr-o masina virtuala de exemplu Oracle virtual box http://www.virtualbox.org/

-Alta varianta e reinstalarea windows-ului.