| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa eliberez memorie in calculator?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In calculator ai mai multe feluri de MEMORII:
- memoria C-mos, folosita pentru stocarea programului BIOS. Stocheaza informatiile si cand calculatorul este oprit, fiind alimentat cu o baterie separata.
- memoria RAM, folosita pentru lucrul cu programe. In aceasta memorie se incarca toate programele lansate in timpul unei sesiuni de lucru, respectiv toate datele intermediare. La oprirea calculatorului toate informatiile nesalvate se pierd.
- Memoriile cache, folosite pentru transferul datelor intre memoria RAM si diferite unitati. La oprirea calculatorului toate informatiile nesalvate se pierd.
- Memoriile flash. De obicei se folosesc ca memorii exterioare, portabile. Nu necesita curent pentru stocarea datelor, doar pentru inscriere si citire.
- Memoriile false, sunt o zona pe un hard disc unde se stocheaza temporar datele ce nu mai incap in memoria RAM. Pot fi mult mai mare decat memoria RAM, dar functioneaza viteza mult mai mica.
Popular, necunoscatorii numesc "memorie" si Hard Disc-urile (asemenea ante-vorbitorilor mei big grin ).
Cum sa eliberez memoria? In principiu este simplu:
1. Memoria RAM - setam toate programele sa nu porneasca impreuna cu Windows, sa nu ocupe memoria RAM degeaba. Astfel ramane loc pentru restul programelor. (astfel de program este Yahoo Messenger si cei asemanatori).
2. Hard disk-ul, in special partitia C, se elibereaza astfel:
- se dezinstaleaza toate programele nefolosite
- se da Disc cleanup pentru disc, astfel fiind sterse fisierele temporare
- se muta filmele si muzica de pe partitia C: pe o alta partitie. La fel si pozele, documentele etc.
Cand am terminat, rulam programul de defragmentare pentru fiecare partitie de pe hard disk-uri.

Janina
| Janina a răspuns:

Stergi ce nu mai ai nevoie, sau mai adaugi memorie happy

| borsec a răspuns:

Pai salveaza-ti tot ce ai mai important pe cd-uri si apoi stergi de pe calculator doc salvate in prealabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand organizeaza'ti documentele, pozele, muzica, filmele in foldere si sterge tot ceea ce nu ai nevoie. Ceea ce folosesti mai rar pune pe cd-uri sau dvd-uri.
Iti mai recomand o metoda in care tu nu esti nevoit sa stergi nimic si rezolvi pentru moment problema spatiului: click dreapta pe fiecare partitie-->properties-->si alege disk cleanup.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MUta pe alt hard disk alte chestii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul il gasesti foarte simplu pe www.trucuriwindows.net. Deasemenea multe alte trucuri interesante vei gasi

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sterge si tu programele nefolositoare, muta filmele, jocurile in date D si mai este o metoda iti cumperi memorietongue

| J7anine a răspuns:

Cate partitii ai? incearca sa lasi C-ul cat mai liber si salveaza-ti pe celelalte D, E. etc ce mai ai - curata si desktopul ca sa-i lasi loc sa alerge. :) mai poti folosi d p internet programelul Ccleaner e gratuit. http://www.ccleaner.com/

| Alin_Rebrean_1997 a răspuns:

Este foarte simplu daca faci urmatoarele lucruri:
-intri in start si scrii acolo la search cmd
-dupa ce se deschide acea aplicatie scrii acolo powercfg -h off pentru a opri hibernarea iar pentru a o deschide din nou powercfg -h on
asa poti sa eliberezi aprox. 1, 44 GB dar pentru o scurta durata fiindca se va umple iar din cauza programelor care ruleaza in C. Sper sa iti fie de folos. Succes!

| ady22 a răspuns (pentru Alin_Rebrean_1997):

Salut Alin. Daca fac cea ce spui tu PC ul meu nu pateste nimic? Adica nu stiu sa nu stric ceva in el. Multumesc!

| Razvan2002 a răspuns (pentru Alin_Rebrean_1997):

Dupa ce scriu in cmd powercfg -h off si dupa cat timp scriu powercfg -h on?