| CiurlaBogdan a întrebat:

Cum fac un CD/DVD bootabil cu un sistem de operare ubuntu 12.04?

Răspuns Câştigător
| ReLaKzZz a răspuns:

Salut! Una dintre metode ar fi sa iti instalezi nero, un nero chiar pack de ubuntu sau eventual un executabil normal de windows! Prima data trebuie sa te asiguri ca ti-ai dat un update la ubuntu si ca ai instalat in sistemul de operare programul numit "wine", acel programel ajuta sistemul de operare ubuntu sa ruleze majoritatea executabilelor detinute de windows xp/vista/7 si eventual 8.

3 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Downloadezi imaginea cu Ubuntu de pe net, dupa care pur si simplu o scrii pe un CD. Mai toate programele de scris CD / DVD - uri au si aceasta optiune de a arde imagini (fisiere cu extensia *.iso - cele mai cunoscute, *.bin, *.nrg etc. )

Daca vrei sa incerci experienta linux, ti-as recomanda pentru inceput LinuxMint, bazat pe Ubuntu. Personal mi se pare mai dragut, din toate punctele de vedere.

| GeosBIOS a răspuns:

Apropo, decat sa strici un CD / DVD mai degraba folosesti programelul acesta http://unetbootin.sourceforge.net/
si scrii imaginea iso pe un stick, dupa care setezi BIOS-ul sa booteze de pe USB, sau mai simplu cand porneste PC-ul te uiti ce tasta trebuie sa apesi ca sa poti alege dispozitivul de pe care poti boota (in cazul meu este F8)

| Poenaru_Mihai_1941 a răspuns:

Si pe mine ma intereseaza acest lucru, pentru ca ubuntu(linux) este mult mai rapid si mai rezistent la virusi decit windows.