| cealapamarin a întrebat:

Cum fac un cd mp3 din windows 7? Dau funda! Cum ii dau burn etc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti recomand sa copiezi din windows direct pe CD, fiindca formatul creat (neinchis) nu poate fi citit cu multe aparate de redare CD MP3!
Foloseste un program de scriere dedicat, la viteza de scriere cat se poate de mica, respectiv ai grija ca CD-ul sa fie VERIFICAT si INCHIS dupa terminare (sa nu sa poate adauga fisiere noi dupa scriere, cu alta ocazie.

| NLS a răspuns:

Folosind Nero Burning ROM sau Ashampoo Studio.

Ashampoo Studio are si varianta gratuita, care are tot ce ai nevoie.

CDBurnerXP - gratuit

BurnAware Free - gratuit

Pentru disc cu MP3, folosesti Data Disc (asa se numeste in Nero si Ashampoo, probabil si in celelalte e la fel), incarci sau tragi fisierele MP3 in fereastra, nedepasind marimea discului pe care il ai, apoi Burn.

Pentru CD Audio (maxim vreo 15-16 piese in format CDA) alegi Audio CD

| cealapamarin explică (pentru NLS):

Din windows am spus nu veau sa instalez nimic!

| NLS a răspuns:

Cu Windows Media Player.

Ai Burn in partea dreapta, si tot acolo in dreapta sus ai o sageata.
Apesi pe ea si poti schimba intre Data CD/DVD si Audio CD.

Tot acolo ai More Burn Options, te duci la Tabul Burn si alegi viteza de scriere: slow, pentru o scriere de calitate.