| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac un server de minecraft survival non-premium? Eu cu un coleg de al meu avem amândoi același launcher non-premium.Ei bine,porneam lan,băgam ip-ul,portul, dar nu merea deloc. Indiferent și nu stăm deloc departe! Cum facem?

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
LAN-ul reprezinta reteaua locala formata din dispozitivele "subordonate" unui singur router.
Presupun ca nu sunteti conectati la acelasi router, chiar daca stati aproape. Acesta e motivul pentru care nu o optiunea de joc in LAN nu e suficienta pentru a juca pe MP cu prietenul tau.

Ai doua optiuni :

1. Instalati un client VPN ( si ma refer la Hamachi, nu la ExpressVPN, Nord VPN sau alte programe de-astea. ). VPN-ul creeaza o retea virtuala locala (astfel incat sa fiti conectati la acelasi router ). Dupa ce configurati Hamachi ar trebui sa mearga in LAN.

2. Instalezi Minecraft Server ( https://www.minecraft.net/en-us/download/server/ ), muti harta acolo si faci un server in adevaratul sens al cuvantului. Apoi faci un port fowarding prin router. E ceva mai dificil decat prima metoda, dar pentru capacitatea de a instala pluginuri merita.

Mult noroc!

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Sigur că hamachi nu e periculor? Și ce e aia router?

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Hamachi nu e periculos. Nu mușcă.

Routerul e aparatul in care bagi cablurile de la calculator și aparatul la care te conectezi prin wifi. Poate îl cunoști că fiind un modem, dar acest lucru este eronat. Modemul e altceva.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Și cum îl instalez?

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

N-am înțeles nimic?

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Inteleg ca nu stati departe unul de celalalt, dar sunteti conectati la acleasi wi-fi sau retea in general sa porniti LAN? Ma indoiesc. Trebuie sa ii faci port forward (gasesti tutoriale pe Youtube).

| anonim_4396 explică (pentru MrkiddyKid1):

N-am înțeles