| LeiAdrian a întrebat:

Cum functioneaza dispozitivele de conditionare a aerului de exemplu ventilatorul, evantaiul, aerul conditionat, aeroterme? Trebuie sa fac o comparatie intre ele!

Răspuns Câştigător
| odo89 a răspuns:

Ventilatorul prin actiunea electrica asupra unui motor, evantaiul - actiune manuala, aerul conditionat - ventilator + lichid freonic, aeroterme - ventilator + rezistenta electrica incalzita. Sper sa nu ma insel.

1 răspuns:
| Urzi23 a răspuns:

Mai adriane esti de necaz, ventilatorul doar vintura aerul si grabeste sch de caldura, este actionat de un motor electric si are o elice axiala. evantaiul face la fel dar este actionat cu mina.AC ia caldura din casa si o scoate afara in circuitul frigorific este freon si se afla in 2 stari gazoasa si lichida.In Unit Exte condenseaza=condensator cedeaza multa caldura(iese lichid din condensator,la intr in cond intra sub forma de vapori saturati ),in unitatea interna vaporizeaza=vaporizator cu cerere mare de caldura(intra lichid care fierbe si apoi vaporizeaza trecind in vapori saturati la vaporiz lich cere fff multa caldura) ) care o ia din camera, compresorul face vaporii sa circule in instalatie. Teava de gaz este mai groasa ca teava de lichid, conductele sunt izolate
Bafta