| alina74 a întrebat:

Cum functioneaza televiziunea digitala?

Răspuns Câştigător
| dana_1567 a răspuns:

(DTV) este un sistem de telecomunicaţii prin care se emit şi se recepţionează imagini în mişcare şi sunete prin intermediul semnalelor digitale, spre spre deosebire de semnale analogice folosite în sistemul de televiziune analog (tradiţional). Televiziunea digitală foloseşte metode de modulaţie digitală, prin care informaţia este compresată, necesitând astfel televizoare care înglobează astfel de funcţii, sau adaptoare externe care sa converteasca semnalul TV, sau plăci speciale care se pot insera în computere.

De la analogic la digital

În decembrie 2005 UE a recomandat ţărilor europene ca oprirea analogicului să se faca în 2012. De asemenea UE recomandă statelor europene care nu au început încă testele în digital să o facă cât mai repede. Prima ţară care a sistat integral emisia analogică este Olanda, la finele lunii noiembrie 2006.

Mai multe detalii aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Televiziunea_digital%C4%83_terestr%C4%83

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cateva avantaje pentru televiziunea digitala: un numar sporit de canale tv pe aceeasi frecventa, o imagine de o calitate mai buna, un sunet de inalta fidelitate (Dolby, 5.1, imagine 16/9, etc), plus servicii auxiliare.

| florian_andrei a răspuns:

Da, operatorii de cablu si televiziunile incep sa treaca la digitalizare pentru ca are o calitate mai buna transmisia, compatibila cu noile tipuri de ecrane cu plasma sau LCD.

| nicu35 a răspuns:

De pe Wikipedia: "Procedeul este simplu: semnalul analogic al unui canal este digitalizat (numerizat), compresat (micsorat) si multiplexat (amestecat) cu alte canale. Semnalul astfel obtinut este transmis de aceeasi maniera ca si in televiziunea analogica pana la telespectator; acesta cu ajutorul unui demodulator digital separa semnalele canalelor multiplexate si le receptioneaza pe fiecare in parte."