| alalal a întrebat:

Televiziunea digitală necesita conexiunea la internet?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Pentru DVB-TV2 mai ai nevoie de o poziționare cu semnal bun și o antenă, chiar și de camera. Toate posturile tvr se recepționează în cazul ăsta, in condiții excelente chiar

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Televiziune digitala poti avea si la rds, i ti trebuie un tv smart full hd, si cartela de la digi care o introduci in slotul televizorului, si in baza contractului încheiat la rcs o sa i ti instaleze fibra optică prin care vei putea vedea toate canalele digitale si full hd.

| RAY a răspuns:

Nu,ai nevoie de o antena parabolica si un reciver si gata

| sierra1 a răspuns:

Ai primit niște răspunsuri cel puțin... ciudate!
- dacă te referi la recepția tv digitală prin antenă terestră, atunci NU ai nevoie de internet doar de antenă și un tv ce NU trebuie să fie smart ci doar să aibă standardul DVB-T2. Chiar și ăsta e bun:

https://www.emag.ro/......DLY47LBBM/

| alalal explică (pentru sierra1):

Într-adevăr mi-am luat un tv non Smart si nu îmi găsește nimic digital. Are DVB-TV2/S2/C și nu găsește, pe Smart îmi găsea programele HD, tv-ul este din 2018, cred că numai cu Smart Camil CI+ pot rezolva problema.Televizor LED Star-Light, 140 cm, 55DM7000, 4K Ultra HD

| sierra1 a răspuns (pentru alalal):

Pentru DVB-TV2 mai ai nevoie de o poziționare cu semnal bun și o antenă, chiar și de camera. Toate posturile tvr se recepționează în cazul ăsta, in condiții excelente chiar

| flixbuster a răspuns:

Pe scurt: nu.

Mai pe lung: televiziune digitala inseamna ca semnalul se transmite in 0 si 1 (cam ce se intampla si intr-un calculator) - nu exista pierderi de calitate, nu conteaza distanta fata de statia de emisie. Televiziunea analogica transmitea folosind unde (la fel cum se intampla si la radio) - interferente si pierderi de calitate, conteaza distanta fata de statia de emisie.

Nota: IPTV (= Internet TV), dupa cum este usor de ghicit din nume, necesita conexiune la Internet.