| RaduVali1985 a întrebat:

Cum gasesc un program care sa imi spuna cu ce sursa alimentare merge pc?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Sursa se alege in functie de consumul componentelor: procesor, placa video,... Trebuie sa incapa in carcasa si sa aiba conectori compatibili cu componentele din calculator.

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Nu cred sa fie asa ceva. Sursele nu au un mod de identificare cu placa de baza cum au alte componente (procesor, placa video, audio, retea, hard disk,...). Sursele doar dau curent si atat. Trebuie citita eticheta sursei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Algo098):

Sint unele surse super-destepte cu monitorizare care pot fi accesate cumva din calculator, dar alea sunt doar cateva. Parca Enermax avea vreo doua modele de-astea SF. In rest, ai dreptate - eticheta e sfinta! happy