| Mircea9 a întrebat:

Cum imi dau seama de compatibilitatea dintre placa de baza si cea video? deuarece vreau sa imi iau una!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu e cazul.Toate plăcile video sunt compatibile cu toate plăcile de bază cu condiția să fie pe același tip de slot.De exemplu dacă pe placa de bază ai slot PCI express nu poți pune o placă video pe slot pci expres 2 sau invers.Succes

| Gas a răspuns:

Te documentezi ce porturi are placa de baza pe care o ai tu si pe urma ai de grija sa alegi o placa video care sa aiba port compatibil cu placa de baza si te asiguri ca noua placa nu-ti face un consum suplimentar care sa ingreuneze sarcina sursei de alimentare.

| KodrutZ a răspuns:

Intii zici ce placa de baza ai si ce buget, dupa aia mai vedem noi...

| Mircea9 explică (pentru KodrutZ):

Gigabyte h61m d52 buget 300lei sau un sh ar fi ok?

| KodrutZ a răspuns (pentru Mircea9):

In 300 SH e cea mai buna alegere. Gasesti chiar si un 4870x2 in banii astia... noi gasesti numai mizerii.

| vrelian a răspuns:

Deci vezi ce conectie are calc tau adica placa ta de baza si dupa stii ce sa cumperi.cum a zis cineva sint sloturi adica mufe acolo unde trebuie sa introduci placa in baza diferite.sint pe PCI sau PCIexpres sau pe AGP daca or mai fi.deci placa ta cvideo va trebui sa aiba asa ceva sa fie cum este si baza.dar inainte sa cumperi sa te uiti si citi wati necesita acea placa video.vezi ca scrie pe ea de cit trebuie sa fie sursa ta de la calculator.altfel nu va functiona. daca cumperi o placa de mare putere si ai sursa mica nu o sa iti mearga si va trebui sa schimbi si sursa.cam asa stau lucrurile.tu ce poti sa faci e sa scoti placa ta video ce o ai deja si cu aia mergi la magazin si aia stiu ce slot ai tu pe placa de baza.simplu.inainte sa scoti sau atunci te vei uita si pe sursa sa vezi ce cit este si la magazin spui vinzatorului ce sursa ai si sa stie ce sa iti dea.bafta

| Turok90 a răspuns:

Gas are dreptate.

| Shobo91 a răspuns:

Cel mai OK ar fi sa intrebi vanzatorul de unde cumperi aceste componente! Te va ajuta sigur!