| vladisimirescucelmagic a întrebat:

Cum imi resetez bios-ul laptopului meu?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Desfaci laptopul si ii scoti bateria de pe placa de baza, incerci sa il pornesti fara bateria aia si fara bateria laptopului sa si sigur ca nu mai esti curent in circuite, apoi pui bateriile la loc si gata.

| K0sti a răspuns:

Pentru cei care mai au nevoie!
http://www.epasystems.ro/reset-bios-laptop/

| suffarstar a răspuns:

Il desfaci si inauntru are o baterie mica ca o pastila argintie.Scoti bateria, astepti cateva secunde, apoi o pui la loc.

| vladisimirescucelmagic explică (pentru suffarstar):

Cum desfac aia de la baterie? Stiu ca este in spate dar nu am idee cum se desface. Nu pateste laptopu' nimic in timp ce scot bateria?

| suffarstar a răspuns (pentru vladisimirescucelmagic):

Nu ma refer la bateria pe care o folosesti cand nu il bagi in priza, are inauntru o baterie mica rotunda.Trebuie dat jos capacul, pe placa de baza e montata acea baterie.Asta sper sa te ajute:http://www.youtube.com/watch?v=cg_wvp1YdSI
Tu decat scoti bateria, o lasi cateva secunde(10 maxim 20) si apoi o pui la loc.Bios-ul va fi resetat. :D

| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

Ce model de laptop ai? Ca sa te pot ajuta.

| Cr_Rc_1984 a răspuns (pentru Catalin_Alin_1991):

SALUT,am un laptop Toshiba satellite m30x-144, model no psa72e-2kk032sp/sm30x-144, serial no 25122800k. Ma poate ajuta cineva sa-i resetez biosul? nu mai stiu parola,ideea e ca stiam parola am vrut sa o schimb si sa nu mai pun nimic, am dat enter, dar dupa restart mi-a cerut parola, cu toate ca nu am pus nici-o parola, nu mai merge nici ce-a veche! ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat!

| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

Ce model de Toshiba? Nu te astepta sa ghicesc... pentru ca nu o voi face. Altfel, nu te pot ajuta.