| andrefrancais a întrebat:

Cum inlocuiesc un ecran de la laptop non-touch cu unul cu touch screen(ecran tactil)?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

In primul rand trebuie sa suporte acel laptop aceasta interventie, e logic ca daca nu a venit din fabrica cu touchscreen, nu poti sa ii pui tu ca si cum ai schimba un bec. Trebuie anumite improvizatii si modificari.
Cauti pe google modelul laptopului tau si ceea ce vrei sa faci (in engleza pentru ca gasesti mai multe articole) si te uiti pe forum sa vezi daca a mai facut cineva ceva sau ce spun baietii.
In majoritatea cazurilor nu se poate sau ceea ce faci tu poti risca sa strici placa de baza si costul sa te duci la un service profesionist sa ti-l faca, mai bine iti cumperi unul nou cu banii aceia.
Parerea mea este sa il lasi asa, daca esti pasionat de IT, poti incerca sa faci experimente cu ceva laptopuri SH sau sa repari anumite laptopuri SH.
Succes!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nicicum.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te duci la un service si ti-l face un profesionist.

| Arthiom a răspuns:

Montezi un kit pentru ecran touchscreen, dar mai bine apelezi la un service sau la altcineva care se pricepe, deoarece poti avaria atat display-ul cat si conectica lui foarte usor, dupa te costa reparatia cat nu face toata conversia la ecran touch.

| STSickSide a răspuns:

Te duci la un service o să ți inlocuiască toată partea cu display și o să ti mai adauge o componentă sau două in laptop