| Bojica_Dinamo_Adrian_1994 a întrebat:

Cum instalez Windows-ul pe laptop, am încercat mai multe combinații de taste după ce am dat restart și degeaba, am un Asus Rog am luat toate f la rând

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca nu merge pe nici un f apasa pe Del intra in bios si schimba de acolo anuleaza tot din boot si lasa doar unitatea de cd sau usb.

| Wr3nch a răspuns:

Ce model ai exact? Scrie pe spate.

| NLS a răspuns:

Nu trebuie sa modifici ordinea unitatii de boot in BIOS. Se poate si asa, insa te complici degeaba.

In ecranul ce apare imediat dupa ce ai pornit sistemul, trebuie sa vezi in partea de jos, Boot Menu, Quick Boot Menu, sau ceva de genul acesta.

https://www.deskdecode.com/......m0bbpu.png

In imaginea de mai sus ai doua exemple diferite suprapuse in aceeasi imagine.

Aceea e tasta ce trebuie apasata, si iti va aparea o fereastra in mijlocul ecranului cu unitatile de stocare, de unde trebuie sa alegi stickul.

La Asus acea tasta parca e F9, dar poate fi oricare, intre F9 si F12.

| ywar a răspuns:

Ar putea fi F12, shift+f12, chiar si F1 sau F2

| cfrtobias a răspuns:

Dar tu ai dvd? sau poate n-ai?

| dinaprilie a răspuns:

Cauta pe net boot sequence si modelul tau de laptop si vezi ce zice

| salieri84 a răspuns:

Pornesti laptopul si tii apasat tasta delete( la Asus). Apoi intra in BIOS, unde vei putea alege sa booteze windows-ul de pe usb.

| SkateFunk a răspuns:

Daca nu booteaza stick-ul sau cd-ul intri in bios pe F8 si il activezi sa booteze from other device sau external
Ai uefi sau legacy?

| UltraSoundSound a răspuns:

La Asus din cate imi amintesc este F8; F10; F12, dar pentru boot meniu este DEL fara tasta FN. Sper ca ai rezolvat pana acum.