| catalin132 a întrebat:

vreau sa instalez windows 7 pe un laptop nou care nu are nici un sistem de operare si nu vrea sa imi booteze cd-u. Nu reusesc sa intru nici cum in bios am incercat F2, delete si multe alte taste si combinatii de taste care ar putea fi. La pornire nu imi arata cum as putea intra in bios asa cum arata la un pc normal cand il pornesti. La laptop am primit un cd pe care scrie Win8 drivers insa nu in booteaza nici pe acesta. Deci cum as putea sa intru in bios sau sa initiez instalarea? Multumesc.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce fel de laptop ai? Ce model? Degeaba incerci sa bootezi cu driverele, ca nu o sa-ti mearga, ala e cd/dvd cu drivere, nu cu windows. Si incearca sa pui 8, mai ales daca scrie pe dvd asta, e probabil sa gasesti greu sau deloc drivere pentru windows 7.

| K0sti a răspuns:

Pai si nu spui ce laptop ai, sau e secret?

| SilverF8ith a răspuns:

Buna ar fi o sansa foarte mare sa nu fie compatibil boot-ul de win7 pe versiunea bios a leptopului trebuie sa intri in bios unde selectezi ordinea de boot si acolo trebuie sa fie o optiune unde sa selectezi "compatible" pentru hdd altfel nu poate initia boot-ul de win 7! Bafta

| catalin132 explică:

Am reusit pana la urma, laptop-ul trebuia pornit de la un alt buton decat cel de power si intra automan in boot-menu. Butonul este amplasat in partea de sus a tastaturii si este putin sub nivelul carcasei de aceia nu l-am observat si l-am confundat cu un buton de reset. multumesc!