| Mattia_Mantovani_1991 a întrebat:

Cum pot conecta routerul Tenda AC6 AC1200 smar dual-band wifi router si de ce nu imi arata routerul pe telefon chiar daca il conectez la pc? Ce trebuie sa fac? Ajutor

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca configurezi corect router-ul, sa se conecteze la internet, atunci la iesire va distribui automat IP-urile pentru fiecare dispozitiv conectat, stabilind si DNS local propriu, tot automat.
Astfel dispozitivele se vor conecta automat, in urma unei "conversatii" scurte de auto-configurare.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cutia router-ului ai primit o brosura denumita "Manual de utilizare", in format tiparit si/sau electronic.
Daca nu-l mai ai, atunci poti descarca de pe internet, de pe site-ul producatorului.
In manual este descris, pas cu pas, cum se instaleaza si se configureaza router-ul.

| Mattia_Mantovani_1991 explică (pentru Bula):

Dar problema este alta cand il conectez la calculator am o problema cu dns-ul ca nu il gaseste automat

| Bula a răspuns (pentru Mattia_Mantovani_1991):

Daca configurezi corect router-ul, sa se conecteze la internet, atunci la iesire va distribui automat IP-urile pentru fiecare dispozitiv conectat, stabilind si DNS local propriu, tot automat.
Astfel dispozitivele se vor conecta automat, in urma unei "conversatii" scurte de auto-configurare.

| Alexuţ02 a răspuns:

Poti scrie numele routerului pe YouTube alaturi de "connect" si gasesti instructioni video

| Heavenonearth a răspuns:

Ai cd cu instructiunile de instalare?

| Mattia_Mantovani_1991 explică (pentru Heavenonearth):

Ce cd? Macar ai vazut routerul pe video la unboxing sa vezi ce iti da?

| Mattia_Mantovani_1991 explică:

Am inca o intrebare cum pot afla ips-ul?