| Florian80 a întrebat:

Cum pot dezactiva antivirusul implicit din windows 10?
Vreau sa instalez un program si intotdeauna imi pune piedici stergandu-mi patcher-ul.
Ms

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai se poate dezactiva si pe moment insa nu recomand, pentru ca daca acel patch/crack sau ce alt soft este el, ti-l blocheaza antivirusul atunci inseamna ca acela contine elemente malware!
Deci eu nu recomand sa faci asta -sa dezactivezi antivirusul din windows 10

Daca vrei sa o faci pe raspunderea ta atunci poti face urmatoarele:

Mregi la sectiunea Virus & threat protection apoi la sectiunea Virus & threat protection settings aici dai click pe Manage settings in pagina deschisa dai OFF la Real-time protection -asta v-a da disable protectiei oferite de antivirus

Dupa ce ai instalat ce doresti revino in setari si da ON la Real-time protection!

Cum ti-am zis nu recomand sa faci pasii de dezactivare a antivirusului pana nu esti foarte sigur ca ceea ce instalezi este ceva ce nu contine malware, dar este alegerea ta!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Antivirusul nu trebuie neaparat dezactivat.

Trebuie doar sa pui la Exclusions (in Windows) folderul in care vei descarca ulterior programul.

cauti cu ajutorul functiei de cautare "Virus & threat protection" apoi dai click in mijloc pe Virus & threat protection Settings - "Manage Settings"

Dupa care, in partea de jos, o sa gasesti Exclusions - Add or remove exclusions.
Acolo introduci folderul dorit.