| Florian80 a întrebat:

Buna.
Am un program de instalat si ii trebuie un patch ce nu pot sa-l instalez pana nu opresc antivirusul windows 11 pro.
Stiti cumva cum sa fac asta? Nu reusesc deloc.Ms

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Iti scriu puțin mai târziu pașii.
Nici măcar nu trebuie sa oprești de tot antivirusul (doar temporar).

Trebuie insa sa pui la Exclusions folderul unde ai (sau unde descarci) acel program.
Altfel când deschizi... Arhiva cu patch-ul, ți-l va șterge automat.

EDIT:

Cauta in caseta de cautare "virus" si deschide Virus & threat protection

In partea de mijloc a ferestrei ce se deschide, vei vedea "Manage Settings". Apasa acolo.

In noua fereastra (Virus & threat protection settings)
debifeaza tot ce vezi acolo:
Real-time protection (se va reactiva oricum inapoi dupa 2 minute, dar daca pui la Exclusions folderul, nu te va incurca)
Cloud-delivered protection
Automatic sample submission
Tamper Protection

In partea de jos, o sa vezi Exclusions
Intra acolo, apasand pe "Add or remove exclusions"
Apasa pe Add an exclusion, si alege folderul unde ai de gand sa descarci programul, sau unde il ai deja salvat, presupunand ca e intr-o arhiva.
Daca nu e in arhiva, probabil antivirusul ti-a sters deja chestii esentiale, si trebuie sa il descarci din nou.

DACA nu doresti sa pui folderul la Exclusions, desi aceasta e metoda preferata de majoritatea utilizatorilor,
cred ca e suficient sa dezactivezi Real-Time protection si sa aplici patch-ul in interval de 2 minute, dupa care Real-Time protection se va reactiva si nu te va mai lasa sa faci nimic.

| Florian80 explică (pentru NLS):

Multumesc f mult.a mers cu. exclusions

1 răspuns: